Staparsko ćilimarstvo, kao element sa liste nematerijalnog kulturnog nasleđa Republike Srbije, predstavljeno je u Etnografskom muzeju u Beogradu u okviru izložbe „Nematerijalno kulturno nasleđe Srbije“.
Projekat „Očuvanje motiva i revitalizacija izrade staparskog ćilima“, predstavili su član somborskog Gradskog veća za kulturu i obrazovanje Nemanja Sarač i predsednica Upravnog odbora Etno mreže Violeta Jovanović.
Sarač je istakao da je elementima somborske baštine mesto među najznačajnijim ne samo u Srbiji, već i u svetu.
„Grad Sombor i lokalna udruženja i institucije su u saradnji sa partnerima Pokrajinskom vladom, Etno mrežom, gradom Pirotom i ambasadom Australije uspeli da zaštite i afirmišu staparsko ćilimarstvo na nacionalnom i međunarodnom nivou. Taj primer dobre prakse je vodilja za aktivnosti grada usmerene na druge elemente bogate somborske baštine“, naveo je Sarač.
Violeta Jovanović je istakla da je „podrška koju grad Sombor ukazuje revitalizaciji staparskog ćilimarstva inspiracija za buduće projekte i da će saradnja biti nastavljena“.
Tehniku izrade staparskog ćilima demonstrirale su članice udruženja “Staparska ruža”, Verica Mijatović i Ljiljana Boškov.
Organizatori izložbe i učesnici prezentacija su zaključili da bi iskustva projekta revitalizacije staparskog ćilimarstva, kao primer dobre prakse, trebalo primeniti u drugim lokalnim zajednicama koje nastoje da očuvaju svoju baštinu.
U Etnografskom muzeju, 30. avgusta, osim staparskog ćilimarstva predstavljeno je i naivno slikarstvo Slovaka, ojkača i veština izrade tradicionalnog hleba cipovka.
Izvor: sombor.rs