Osećaj vreline stopala spada u jedan od onih stimptoma koje ljude čsto ignorišu ili mu ne pridaju pažnju.
Međutim, u pojedinim slučajevima ipak bi trebalo da posetite lekara jer vrelina stopala može da bude simptom ozbiljnije bolesti.
Najčešći uzrok vreline i peckanja u stopalima je neudobna obuća. Preuske ili loše profilisane cipele čine da se stopala brže umaraju, a težina tela nije ravnomerno raspoređena, što može da izazove i bolove u leđima i zglobovima.
Ponekad, vrela stopala mogu da budu uzrok otkazivanju bubrega ili problema sa štitnom žlezdom.
Vruća stopala – povreda
Neočekivani osećaj vrućih stopala može da bude prvenstveno povezan sa povredom, odnosno plantarnim fasciitisom. Plantarna fascija je vezivno tkivo koje se proteže celom dužinom stopala. Njen zadatak je da zadrži uzdužni svod stopala u pravom obliku i da apsorbuje pritiske koje stopalo doživljava tokom hodanja i trčanja.
U slučaju prekomerne fizičke aktivnosti, tkivo može da se preoptereti i razvije zapaljenje. Prvi simptomi se ne javljaju odmah nakon povrede, već tek nakon odmora, obično sledećeg jutra ili tokom prvih koraka nakon dužeg sedenja. Povredu ne treba potcenjivati kao rezultat fasciitisa može se razviti i petni trn.
Mikoza
Osećaj vreline, peckanja ili svraba su znaci razvoja atletskog stopala. To je zarazna bolest koja se najlakše prenosi na javnim mesima kao što su bazeni i teretane. Stoga se gljivična infekcija često naziva atletsko stopalo.
Mikoza s emože manifestovati i suvom ili oljuštenom kožom, ispucalim petama, crvenilom, jakim svrabom, kao i promenom boje na noktima. Lečenje mikoze zahteva upotrebu posebnih antigljivičnih masti, losiona ili antiperspiranata.
Sindrom nemirnih nogu
Iako se najčešće povezuje sa peckanjem, vruća stopala takođe mogu da budu jedan od problematičnih simptoma sindroma nemirnih nogu. Ovi simptomi se javljaju uveče ili noću, a jedino privremeno olakašnje je pomeranje nogu, koje često onemogućava miran san.
Osobe koje najčešće pate od ovog poremećaja su žene, a rizik od razvoja ove bolesti nastaje s godinama. Da bi se sprečili njeni simptomi, neophodno je da uvedete odgovarajuću ishranu i modifikujete način života. U određenim slučajevima potrebno je uvesti i farmakoterapiju.
Vruća stopala – neuropatija
Neuropatija, odnosno oštećenje perifernih nerava, vrlo je čest uzrok senzornih poremećaja. Manifestuje se kao bol, peckanje, prekomerna osetljivost stopala. Postoji mnogo vrsta neuropatije, koje se razlikuju po uzroku:
1. Dijabetička neuropatija
Posledica je višegodišnjeg nekontrolisanog visokog šećera u krvi i može postepeno da ošteti krvne sudove i nerve. U početku se manifestuje peckanjem u rukama i stopalima, vremenom se smanjuje osetljivost na temperaturu i bol, zatim koža postaje osetljiva, svrbi i pecka.
2. Neuropatija, komplikacija hronične bubrežne insuficijencije
Kada bubrezi ne funkcionišu kako treba, nakupljanje toksina u krvi može dovesti do otoka i svraba stopala.
3. Neuropatija deficita
Povezana je sa nedostatkom vitamina B kompleksa, posebno vitamina B12 i folne kiselina.
Preuzeto: objektiv.rs
Foto: Shutterstock