Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Stručnjak upozorava: Broj sajber napada u Srbiji dvostruko veći nego prošle godine – hakeri “udaraju” svakih 11 sekundi!

Hakeri

Američki stručnjak za sajber bezbednost Sajmon Tejlor upozorio je na sve češće hakerske napade u Srbiji, ističući da se rizik može značajno smanjiti odgovornim ponašanjem svakog pojedinca.

U izjavi za Tanjug, Tejlor, osnivač i izvršni direktor kompanije HYCU, poručio je građanima da ne odgovaraju na sumnjive poruke ili mejlove, niti da klikću na nepoznate linkove.

– Najvažnije je da se o zaštiti podataka razmišlja kontinuirano i o tome razgovara otvoreno – naglasio je Tejlor.

Srbija, prema njegovim rečima, ima ogroman inženjerski potencijal, a HYCU, koja već zapošljava preko 100 ljudi u našoj zemlji, planira dalja proširenja. Kompanija je razvila platformu koja može povratiti izgubljene ili ukradene podatke za samo 16 minuta, iako taj proces obično traje nedeljama. Ipak, Tejlor naglašava da je preventiva ključna – redovno pravljenje bekapa podataka je najvažniji korak u zaštiti od napada.

– Srbija je jedno od najboljih mesta u Evropi za razvoj preduzetništva i inženjerskog načina razmišljanja – istakao je on.

Hakerski napadi su, prema njegovim rečima, toliko učestali da se globalno dešavaju na svakih 11 sekundi, a u SAD još češće. Tejlor upozorava da su otmičari podataka, koristeći ucenjivački softver, sve sofisticiraniji i nemilosrdniji.

– Moramo biti spremni na ove napade i u mogućnosti da oporavimo svoje podatke bez obzira na vrstu organizacije – bilo da se radi o vladi, instituciji ili privatnoj kompaniji – objasnio je Tejlor.

Broj hakerskih napada ove godine je, prema njegovim podacima, udvostručen u odnosu na prošlu godinu. On dodaje da, ucenjivački softveri koji zaključavaju podatke i zahtevaju otkup da bi ih vratili, sve češće pogađaju kompanije, države i vlade širom sveta.

Tejlor naglašava da pravi trošak ovakvih napada nije samo u plaćanju otkupnine, već i u gubitku produktivnosti, poverenja klijenata i ukupnog poslovanja.

– Troškovi koje kompanije trpe zbog zastoja i gubitaka mogu biti deset do sto puta veći od same otkupnine – rekao je Tejlor, koristeći metaforu: „Ako ste mala kuća sa velikim zaštitnim sistemom, provalnici vas neće napasti, ali ako ste velika kuća bez alarma, velika je šansa da ćete postati meta.“

Tagovi:
Pročitajte još: