Najgore doba dana je zvanično otkriveno, i nije toliko iznenađujuće kao što bismo želeli da mislimo. Kada se budite u nehumano rane sate ili radite u smenama, verovatno vam je već poznat osećaj koji nas obuzima dok tapkamo kroz mrak dok svi drugi, čini se, uživaju u toplini svog kreveta.
Najteže vreme za većinu ljudi
Naučnici su se, čini se, složili s ovim opažanjima. U studiji koja je obuhvatila više od 2.500 ispitanika, istraživači s Univerziteta Mičigen i Dartmouth Health otkrili su da je pet ujutro definitivno najteže vreme za većinu ljudi. To je period kada su ljudi prijavili svoje najslabije raspoloženje, u poređenju sa 17 časova, kada su, nasuprot tome, bili najveseliji.
Dodatni faktori koji narušavaju raspoloženje
Ali ovo nije bilo samo pitanje toga koliko ste spavali. Čak i ako ste se probudili u isto vreme kao i vaš srećniji saputnik, raspoloženje je i dalje bilo lošije kod onih koji su duže ostali budni. Dr Ben Šapiro iz Dartmouth Healtha objasnio je: “Raspoloženje se prirodno menja, dostižući svoj minimum u ranim jutarnjim satima i vrhunac uveče, nezavisno od toga koliko ste spavali. Ali nedostatak sna dodatno smanjuje raspoloženje. Zbog toga osoba koja je budna celu noć u pet ujutro bi imala još lošije raspoloženje nego osoba koja se probudi u isto vreme. Ipak, posmatrajući uobičajen dan, raspoloženje u pet ujutro biće slabije nego uveče.“
Studija, objavljena u časopisu PLOS Digital Health, koristila je Fitbit podatke od 2.602 medicinska pripravnika tokom dve godine. Korišćeni su podaci o broju otkucaja srca, koracima, spavanju i dnevnim rezultatima raspoloženja. Fitbiti su, dakle, otkrili više od samog broja koraka – otkrili su i tajne naših raspoloženja.
Profesor Deni Forger s Univerziteta u Mičigenu, jedan od autora studije, istakao je: “Otkrili smo da raspoloženje prati ritam našeg unutrašnjeg sata, i to što duže ostanemo budni, to je uticaj tog sata jači. Ova studija naglašava značajnu ulogu našeg unutrašnjeg sata u našem raspoloženju i uvodi tehnologiju koja omogućava istraživanje ovih faktora na jedan nov, uzbudljiv način.“
Ali studija nije samo o Fitbitima i otkrivanju koliko smo zapravo nesrećni u pet ujutro. Pokazala je i da se raspoloženje pogoršava kako duže ostajemo budni. To ima ozbiljne implikacije na polje mentalnog zdravlja. Dr Šapiro je objasnio:”Oblast psihijatrije već zna koliku ulogu igraju san i cirkadijalni ritam u mentalnom zdravlju, ali ovi nalazi sada dobijaju novu dimenziju s obzirom na veliki broj učesnika i generalizaciju na svakodnevni život.“
Dakle, sledeći put kad se probudite u pet ujutro i osećate se kao da je ceo svet protiv vas, znajte da niste sami. Vaše raspoloženje je samo još jedno u nizu koje prati unutrašnji sat tela, a možda će budućnost istraživanja pomoći u pronalaženju načina da se ovaj jutarnji mračni oblak rastera, piše Metro.