Posle iznenadnog napada na Hamasa na Izrael borbe traju već nekoliko dana. Izraelske snage izvode vazdušne napade na Pojas Gaze, a prethodnih dana čule su se sirene za vazdušnu opasnost u izraelskim mestima zbog raketnih udara. Najviši izraelski zvaničnici najavili su oštar odgovor, a premijer Benjamin Netanjahu je pre nekoliko dana upozorio Izraelce da se pripreme za “Dugotrajan i težak rat” navodeći da će njegova zemlja da promeni “Bliski istok” u ovom konfliktu. Zbog toga se svi pitaju šta sledi?
“Ono što će Hamas da iskusi biće teško i užasno…promenićemo Bliski istok”, rekao je Netanjahu, a njegova izjava je preneta kao udarna vest širom sveta.
Analitičar portala “Obris” iz Zagreba Igor tabak je rekao za Euronews Srbija, komentarišući najnoviji razvoj situaicje u Izraelu, da se sada dešava “kupovina vremena”.
“Postalo je jasno da je Izrael tek juče donekle ovladao prostorima oko ograde Pojasa Gaze. Tek sada se vide pune razmere zverstava koja su se dogodila prvog dana. Tek kada se to reči, onda se zapravo može prići bliže tom pojasu koji je u međuvremenu zatvoren. Nastoje da smanje mogućnost upada i onda će videti šta će s Hamasom”, naveo je Tabak.
Povodom navoda Hamasa da su oni postigli svoj cilj, Tabak je rekao da se tu vidi situacija kada političari naprave neki kratkoročni cilj.
“Žele da pokažu snagu i arsenal koji su uspeli da prošvercuju u taj strogo kontrolisani prostor. Izgleda da nemaju plan za dalju igru. Postalo je jasno svima koji gledaju da će odmah krenuti vazdušni udari, da bi se Izrael ponovo našao pod dilemom da li da ulazi unutra”, kaže Tabak.
Međutim, ističe da ta odluka nije jednostavna jer je reč o krajevima koji su puni uskih prolaza i zbog toga se otvara prostor iz kojeg se može neočekivano delovati prema jedinicama koje uđu unutra.
“To je opasno, i zato Izraelci razmišljaju šta će i kako će. Tu bi dosta pomoglo ako stvarno formiraju vladu nacionalnog jedinstva ne bi li podelili političku odgovornsot. Očigledno se sprema moguća velika vojna akcija, ali streba videti sklapanje okolnosti koje još nisu sve na mestu”, kaže analitičar.
Upitan da li bi konflikt mogao da se proširi, Tabak je rekao da se trenutno događa intenzivna vazdušna kampanja.
“Juče se govorilo o gađanju 2.000 meta. Dakle, Izrael trenutno gađa oko 500 meta dnevno. To je jako mnogo. To su veliki podoci širokom lepezom sredstava i to je ono što je trenutno na snazi. Drugo je pitanje kako će na taj žestoki udar reagovati susedi. Palestinaca ima u okolnim zemljama, iz Libana većina delovanja još uvek nije Hezbolah. Delom jeste, ali su to delom razne palestinske organizacije iz izbegličkih logora”, rekao je.
Napominje da zemlje sada razmišljaju da li bi htele da se nađu na meti “gvozdene pesnice” koja se spremna uz ocenu da to nije jednostavno pitanje.
“Uzmite u obzir da je većina suseda u dosta lošem stanju. Osim toga, većina njih, Egipat, Jordan, normlaizovali su odnose sa Izraelom. Dakle, to nije više ono stanje od pre desetak godina”, kaže Tabak.