Bela kuća je danas optužila Iran da laže kada kaže da Rusija ne koristi iranske bespilotne letelice za napade na Ukrajinu. Portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer rekla je da postoje “opsežni dokazi o njihovoj upotrebi od strane Rusije protiv tamošnjih vojnih i civilnih ciljeva” i da izgleda da Teheran razmišlja o prodaji više takvog oružja Moskvi, preneo je Rojters.
“Svi ste takođe videli jutrošnje izveštaje o nečemu što izgleda kao iranski napad dronom u centru Kijeva. Ipak, Iran nastavlja da laže o tome” rekla je Žan-Pjer novinarima.
Poslednjih nedelja Ukrajina je prijavila niz ruskih napada u kojima se koriste bespilotne letelice iranske proizvodnje, dok sa druge strane Iran negira da je isporučio dronove Rusiji, a Kremlj nije komentarisao te navode.
Vašington: Iran je prekršio rezoluciju Saveta bezbednosti
Sjedinjene Američke Države saglasne su sa britanskim i francuskim procenama da bi je Iran isporukom dronova Rusiji prekršio rezoluciju 2231 Saveta bezbednosti UN, izjavio je danas portparol američkog Stejt departmenta Vedant Patel.
“Ranije danas su naši francuski i britanski saveznici javno izneli procenu da iransko snabdevanje Rusije ovim bespilotnim letelicama predstavlja kršenje rezolucije 2231 Saveta bezbednosti UN”, rekao je Patel novinarima, preneo je Rojters.
Poslednjih nedelja Ukrajina je prijavila niz ruskih napada u kojima se koriste bespilotne letelice iranske proizvodnje, dok sa druge strane Iran negira da je isporučio dronove Rusiji, a Kremlj nije komentarisao te navode.
Rezolucijom 2231 SB UN odobren je nuklearni sporazum iz 2015. godine između Irana i šest sila – Velike Britanije, Kine, Francuske, Nemačke, Rusije i SAD, koji je ograničio teheransku aktivnost obogaćivanja uranijuma, što otežava Iranu da razvije nuklearno oružje uz istovremeno ukidanje međunarodnih sankcija.
Prema rezoluciji, embargo na konvencionalno oružje Iranu bio je na snazi do oktobra 2020. godine.
Uprkos naporima SAD pod bivšim predsednikom Donaldom Trampom, koji je izveo Sjedinjene Države iz sporazuma 2018. godine, da produže embargo na oružje, Savet bezbednosti je to odbacio otvarajući put Iranu da obnovi izvoz oružja.
Međutim, zapadne diplomate su rekle da rezolucija i dalje uključuje ograničenja na rakete i srodne tehnologije koja traju do oktobra 2023. godine i koja obuhvataju izvoz i kupovinu naprednih vojnih sistema kao što su dronovi.