Susam ili sezam (lat. Sesamum indicum) potiče iz tropske Azije i južne Afrike. To je jednogodišnja biljka i za 3-5 meseci uzgoja dostigne visinu do 2 metra.
Gaji se radi semena najviše u Kini, Indiji, Sudanu i u još nekim zemljama. Seme sadrži 45-60% ulja koji se upotrebljava za kuvanje, salate i za proizvodnju margarina. Seme je takođe bogato proteinima i važi za omiljenu namirnicu u orijentalnim i severnoafričkim zemljama. Upotrebljava se u pekarstvu za posipanje peciva.
Dakle, susam sadrži gotovo sve najvažnije minerale, i to u impresivnoj količini. Ako biste nekim slučajem pojeli 100g susama, praktično biste obezbedili sve što vam je potrebno za jedan dan.
Susamovo seme sadrži posebna jedinjenja, lignane, i to specifično sezamin i sezamolin, za koje je poznato da snižavaju količinu lošeg holesterola i štite od visokog pritiska. S obzirom na ovakvu nutritivnu vrijednost, susamove semenke, ali i susamovo ulje, odlični su u prevenciji i pomažu kod brojnih bolesti i tegoba.
Redovna konzumacija susama može pomoći da se snizi krvni pritisak, povoljno utiče na zdravlje kostiju, reguliše crevnu peristaltiku, doprinosi zdravlju kostiju, ublažava upalne procese u zglobovima, a ima i antikancerogeno dejstvo.
Najjednostavniji način da uvedete susam u svakodnevnu ishranu je da blago proprženim susamovim semenkama pospete salate, kuvano povrće, špagete, supe ili sendviče.
Piše: Vanja