Tehnika suvog šišanja postoji već neko vreme, ali svedočimo vraćanju trenda. Kada je kosa sveže oprana, ponaša se drugačije. Suvo šišanje znači da možete da vidite kako kosa reaguje, kako se talasa i uvija, i možete odmah da vidite njen oblik.
Stilisti koji rade suvo šišanje mogu početi da vas šišaju čim stignete u salon, dok vam je kosa još suva, ili to mogu učiniti kada je kosa oprana, osušena i oblikovana. U većini slučajeva, stilisti samo žele da rukuju vašom kosom dok na njoj nema nagomilanog proizvoda.
Kada dođete u salon na suvo šišanje, trebalo bi da imate poverenja u svog stilistu. Dok se tradicionalni stilista fokusira na preciznost dok radi sa mokrom kosom, stilista koji šiša suvu kosu će verovatno imati liberalniji pristup.
– Ne radi se o makazama ili češlju, već o frizerskom gledištu – rekao je za “Mane Addicts” poznati frizer Geret Markenson.
Kod suvog šišanja ne koristim čak ni češalj. Zaista želite da vaša slobodna ruka oseti gustinu i slojeve. To nema veze sa iskustvom ili talentom.
Postoje mnoge prednosti šišanja suve kose, a one nisu ograničene na tip ili teksturu kose.
– Volim da šišam suvu kosu kada moj klijent želi da unapred vidi transformaciju kose, umesto da to bude iznenađenje tek kada se osuši – rekla je frizerka Keli Karbajal za “Ipsi”.
Međutim, nema sumnje da je ovo posebno korisno kada je u pitanju kovrdžava kosa. To je zato što tipovi kovrdžave i talasaste kose često imaju specifične šare uvijanja. Rezanje ovih vlasi dok su mokre rizikuje stvaranje neujednačenog izgleda nakon što se osuše.
– Sa kovrdžavom kosom, u stanju sam da budem precizniji i bolje radim sa oblicima nego kada je kosa mokra – rekla je Karbajl za Ipsi.
– To mi omogućava da vidim kako se kosa kreće u svom prirodnom stanju. Šišanje suve kose je takođe korisno za one koji imaju oštećenu kosu. Stilista se može fokusirati na uklanjanje ispucalih vrhova, na primer, bez dodirivanja zdravih pramenova.
– Ako neko ima finu ili oštećenu kosu, mogu da vidim šta može ostati, a šta treba da ode – objasnila je Karbajal.