Ova domaća vrsta sira (zvana još i sitni sir) je hranljiva i zdrava. Odličan je za doručak, jer ima prednosti u poređenju sa nekim drugim vrstama sireva i kupovnim jogurtima. Evo zašto i kako se pravi.
Bogat kvalitetnim proteinima. U 115 grama švapskog sira od punomasnog mleka ima 12 grama protaina. To je dovoljno gotovo za ceo dan.
Čini doručak hranljivim i sitim. Ako tokom doručka unesete podosta proteina, manja je verovatnoća da ćete posle tražiti neke slatke grickalice ili ogladnieti pre vremena. Zato je švapski sir idealan za doručak.
Niskokaloričan je. Iako je veoma hranljiv, pola šolje švapskog sira ima samo 50 do 80 kalorija!
Sadrži veoma malo šećera. Mnogi gotovi jogurti sadrže dosta šećera. Švapski sir sadrži samo prirodni mlečni šećer, laktozu.
Odličan i kao grickalica. Ako popodne osećate da vam je pala energije, ne morate da jedete čips i kolačiće. Pojedite malo švapskog sira sa integralnim krekerima – hranljivo je i zasitićete vas.
Uklapa se u brojna jela. Pošto je blagog i neutralnog ukusa, švapski sir se uklapa praktično u sve: od slanog klasičnog doručka (tost, jaja, sir) do slatkih kolača sa sirom. A odličan je i za smuti. Na primer, smuti sa jagodama, bananama, mangom i slično. Zahvaljujući švapskom siru, voćni smuti postaje sit obrok, jer se šećer sporije apsorbuje u krv i duže daje osećaj sitosti.
Kako se pravi?
Ova vrsta sira se najčešće pravi u Vojvodini. Kvalitetan švapski sir se pravi isključivo od punomasnog kravljeg mleka. Sve što koristite za pravljenje sira treba da je izuzetno čisto, jer ako nije, sir će se brzo i lako kvariti. Sveže i proceđeno mleko se zagreje na 22oC zimi i na 25oC leti, pa se ostavi da na toj temperaturi stoji 12 sati. Za to vreme se mleko samo ukiseli i stvori se sir. Usireno (odnosno zgrušano) mleko se raseče nožem i retkom viljuškom razbije na sitnije komadiće. Potom ga treba stalno mešajući zagrejati do 28-30oC, oko pola sata ili sat. Za to vreme surutka će izaći na površinu. Surutka se odlije, a zgrušani sir se prikupi i stavi u platnene kesice (cedila) i ostavi da se ocedi. Zatim se kesice sa sirom pritisnu da bi se sir iscedio do kraja, prvo lakšim, pa postepeno sve težim pritiskivačima. Ukupno to traje 2-2,5 sata. Potom se sir izvadi iz kesice i ostavi da se malo ohladi i provetri, pa se naspe u drvene posude. Švapski sir ne sme da bude ni suviše kiseo ni gorak. Dobar ukus ovog sira je blag, neslan i prijatan.
Preuzeto: Zdravahrana.com