Holesterol je sastavni deo organizma, odnosno masnoća koje se nalaze u organizmu i predstavljaju neophodan faktor u funkcionisanju svake ćelije.
Kao važan sastojak u funkcionisanju organizma, holesterol učestvuje u izgradnji ćelijskih membrana, stvaranju hormona poput estrogena, testosterona i adrenalina, kao i u transportu vitamina D, K, A i E…
Međutim, ukoliko osoba ne vodi računa o svom zdravlju, veoma brzo i podmuklo može da usledi stanje kog često nismo ni svesni.
Simptomi visokog holesterola
U većini slučajeva visok holesterol je “tihi ubica. Obično se ne manifestuje kroz posebne simptome, a mnogi ljudi shvate da su u problemu tek kada razviju ozbiljnije komplikacije, kao što su srčani ili moždani udar.
Kako biste ovo sprečili, najvažnije su redovne kontrole kod lekara. Ukoliko imate više od 20 godina, redovno kontrolisanje holesterola je skoro pa obavezno.
Uzroci visokog holesterola
Hrana sa visokim sadržajem zasićenih i trans masti povećava rizik od visokog holesterola. Gojaznost, fizička neaktivnost i pušenje su takođe veliki faktori rizika.
Osim toga i genetika može da utiče na šanse da u životu imate problem sa visokim holesterolom. Ukoliko i vaši roditelji imaju problem sa ovim stanjem, veće su šanse da ćete imati i vi.
Druga zdravstvena stanja koja prati visoki holesterol je dijabetes i hipotireoza.
Dobar i loš holesterol
Treba imati u vidu da nije svaki holesterol loš, postoje dve vrste: lipoproteini niske gustine (LDL) koji se naziva “lošim” holesterolom, jer se nagomilava u arterijama uzrokujući sužavanje koje ograničava protok krvi i može da dovede do srčanog ili moždanog udara, i lipoproteini visoke gustine (HDL) holesterol koji se naziva “dobrim”.
Dobra vest je da je holesterol moguće držati pod kontrolom prirodnim putem – izbegavanjem stresnih situacija, izbegavanjem upotrebe cigareta, redovnom fizičkom aktivnošću i pridržavanju zdravih prehrambenih navika.
Preuzeto: telegraf.rs