Visokokvalitetno ulje se može prepoznati po boji: trebalo bi da bude belo, bez žutosti. Takođe znak kvaliteta je i reakcija na toplotu – kvalitetan proizvod se brzo stvrdne čak i na sobnoj temperaturi, jer je bogat zasićenim mastima.
Opšte je prihvaćeno da se najbolje i najzdravije kokosovo ulje proizvodi u svojoj domovini: u Šri Lanki, Indiji, Tajlandu i Indoneziji. Tradicionalno, farmeri su pravili ulje sušenjem belih kokosovih pahuljica kako bi se oslobodili viška vlage. Nakon toga, prirodne sirovine su zagrejane na ploči za pečenje i prebačene u specijalnu presu, koja je istisnula kapljice biljne masti.
Prednosti kokosovog ulja
Zbog bogatstva korisnih supstanci, kokosovo ulje se preporučuje za lečenje ispucalih vrhova i lomljivih lokna, suve ili upaljene kože, posebno za lice i vrat. Takođe pomaže u borbi protiv bora na koži lica i ima antibakterijski efekat.
Koristi se za poboljšanje varenja i funkcije mozga. Takođe je neophodan u borbi protiv karijesa i plaka, a takođe pomaže u suočavanju sa viškom kilograma, pozitivno utiče na metabolizam.
Za kosu
Kokosovo ulje je dobar lek za ispucale vrhove i lomljivu kosu, ali je najbolje da ga ne nanosite na lokne oštećene farbanjem ili trajnim farbanjem. U ovom slučaju, hemijski osušena kosa je obavijena uljnim filmom, koji ometa vlagu. Ostavlja se na kosi par sati ili čak celu noć. Maska se takođe utrlja u kožu glave, ali se to preporučuje ne više od četiri puta mesečno.
Da biste smanjili gubitak kose, napravite piling od ulja i soli, koji se mora utrljati u kožu glave 2-5 minuta pre pranja. Ovo treba da se radi ne više od dva puta nedeljno i ne duže od mesec dana. Međutim, ovaj metod nije pogodan za sve. Kokosovo ulje se može naneti na kosu nakon pranja šamponom da bi nahranio kovrče i dao im sjaj. Bolje je izbegavati korenje kako kosa ne bi izgledala masno.
Za kožu
Kokosovo ulje tonira i omekšava kožu. Film koji se formira na koži štiti od negativnih uticaja sunca, pa se ulje može koristiti kao krema za sunčanje – pomaže da se dobije ujednačen i lep ten. Takođe se koristi za negu upaljene kože, uključujući i nakon epilacije, jer ima antimikrobna i umirujuća svojstva. Za hidrataciju suve kože najbolje je nanositi nakon kupanja ili tuširanja. Nanesite kašiku na vlažnu kožu masirajućim pokretima, a zatim je obrišite peškirom. Takođe možete dodati ulje direktno u vodu dok se kupate.
Kokosovo ulje se takođe može koristiti kao piling za telo dodavanjem soli ili smeđeg šećera. Nanosi se kako na celu kožu, tako i na posebno otvrdnuta područja, na primer, na laktovima ili tabanima.
Za lice
Hladno ceđeno ulje pomaže u borbi protiv bora, daje elastičnost koži lica. Isušuje, ali ne dehidrira, reguliše rad lojnih žlezda i pomaže u nezi masne kože lica i glave. Kap ulja može se utrljati rukama i, bez trljanja, naneti na lice. Posle nekoliko minuta, vredi navlažiti lice, ukloniti preostalo ulje salvetom ili toplim, vlažnim peškirom. Od ulja se prave i maske koje se nanose na čistu kožu lica 10-15 minuta, a zatim isperu micelarnim gelom. Ali to radite ne više od 2-3 puta nedeljno. Takođe, gusta ulja se preporučuju za skidanje šminke i umesto kreme za brijanje, što je posebno pogodno za osetljivu kožu.
Za gubitak težine
Nerafinisano kokosovo ulje je efikasna pomoć pri mršavljenju. Ako količina kalorija koja ulazi u telo ne prelazi dnevnu potrebu, onda to doprinosi intenzivnom gubitku težine. Sadrži supstance koje ubrzavaju metabolizam. Dakle, sadrži puno masti koje poboljšavaju funkcionisanje štitne žlezde i endokrinog sistema, od kojih zavisi metabolizam i vitka figura. Takođe smanjuje stres na pankreasu. Za negu figure preporučuje se upotreba jedne kašičice kokosovog ulja na prazan stomak.