Većina nas čula je bar nekad u životu da postoje dva načina brisanja nakon obavljanja velike nužde – britanski i američki. Prvi je kada se obrišete dovoljno puta da toalet papir na kraju bude beo, a za drugi je dovoljno samo onoliko puta koliko je neophodno – što manje, to bolje. I jedno i drugo rešenje ima svojih prednosti i mana. Ali, većina lekara slaže se da Japanci, Grci i Italijani jedini to rade na pravi način.
U ove tri zemlje bidei su sasvim normalna stvar za svako kupatilo, a stručnjaci sve češće napominju da bi mi, kao i ostali Evropljani što pre trebalo da se rešimo toalet papira.
Izgleda da brisanje toalet papirom ne stvara samo higijenske probleme, već i zdravstvene, a agresivno trljanje može da izazove jak bol, a dugotrajno hemoroide, navode britanski lekari koji su se ovim problemom temeljnije pozabavili.
Pretpostavlja se da se toalet papirom nikada ne može u potpunosti ukloniti izmet, iako naizgled deluje da je očišćen. Barem, tako kaže Rouz Džordž, gastroeneterolog i autorka studije na ovu temu.
– Vrlo je uznemirujuća činjenica da milioni ljudi šetaju sa prljavim anusom, misleći da su čisti – navodi ona.
A, higijena nije jedini razlog zbog kog bi trebalo da razmislite o korišćenju vode ili makar vlažnih maramica, nastavlja.
Naime, veći rizik imaju žene. Pretpostavljate zašto. One veoma lako mogu dobiti urinarne infekcije, usled sitnih pucanja tkiva koja su posledica brisanja suvim papirom.
Ako se, nasuprot tome, odluče za ispiranje vodom ili brisanje vlažnim maramicama, koje takođe mogu biti veoma dobro rešenje, sprečićete nastanak vrlo neprijatnih problema.