fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Svetski dan borbe protiv dijabetesa

U svetu, a i kod nas se 14. novembra obeležava Svetski dan borbe protiv dijabetesa, sa ciljem da se skrene pažnja i interesovanje javnosti prvenstveno na mogućnost primarne prevencije šećerne bolesti, kao i na složenost njenih zdravstvenih i socijalnih posledica.

Tema Svetskog dana dijabetesa i Svetskog meseca dijabetesa 2018. i 2019. godine je “Dijabetes i porodica” i obeležava se sa sloganom “Dijabetes utiče na porodicu”.

Aktivnosti ove kampanje u borbi protiv dijabetesa, koju će Internacionalna dijabetes federacija (IDF) sprovoditi naredne dve godine, imaće za cilj podizanje svesti o uticaju dijabetesa na porodicu i neophodnosti pružanja podrške takvim porodicama i promociju uloge porodice u upravljanju dijabetesom, lečenju, prevenciji i edukaciji o dijabetesu.

Trenutno preko 425 miliona ljudi u svetu živi sa dijabetesom. Većina obolelih ima tip 2 dijabetesa, koji se u velikoj meri može sprečiti kroz redovnu fizičku aktivnost, pravilnu i uravnoteženu ishranu i promociju zdravog životnog okruženja. Porodica igra ključnu ulogu u modifikaciji faktora rizika za tip 2 dijabetesa, na koje možemo uticati i mora joj se obezbediti obrazovanje, resursi i zdravo životno okruženje.

Svaka druga osoba sa tipom 2 dijabetesa ne zna da ima dijabetes. Rana dijagnoza i lečenje su ključni za sprečavanje komplikacija dijabetesa i postizanje boljih ishoda bolesti. Sve porodice su potencijalno pogođene dijabetesom, tako da je svest o znacima, simptomima i faktorima rizika od vitalnog značaja za njegovo ranije otkrivanje.

Dijabetes može predstavljati veliki ekonomski teret za pojedinca i porodicu. U mnogim zemljama, samo troškovi injekcije insulina i dnevnog monitoringa glikemije predstavljaju polovinu prosečnog porodičnog prihoda. Dostupnost neophodnim lekovima za dijabetes, medicinskim pomagalima i sredstvima je van ekonomskog domašaja mnogih. Zbog toga je jedan od prioriteta ove kampanje unapređenje dostupnosti lekova, medicinskih pomagala i dijabetološke zdravstvene zaštite, koji značajno utiču na ishod bolesti.

Približno svakom četvrtom članu porodice su dostupni obrazovni programi za dijabetes. Dokazano je da porodična podrška u dijabetološkoj zdravstvenoj zaštiti ima značajan efekat u unapređenju ishoda bolesti. Zbog toga je važno obezbediti dostupnost edukacije i podrške samokontroli svim osobama obolelim od dijabetesa i njihovim porodicama, kako bi se smanjio psihološki uticaj bolesti koji može da rezultira lošim kvalitetom života.

U Srbiji je dijabetes peti vodeći uzrok umiranja i peti vodeći uzrok opterećenja bolestima. Institut za javno zdravlje Srbije procenjuje da oko 710.000 odraslog stanovništva Srbije ima dijabetes. Polovinu obolelih čini radno sposobno stanovništvo.

Približno 39 odsto obolelih nije dijagnostikovano i ne zna da ima dijabetes. Dijabetes se često otkriva slučajno, kada je bolest uznapredovala i komplikacije nastupile. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije, gotovo trećina pacijenata već ima jednu ili više kasnih komplikacija u trenutku postavljanja dijagnoze dijabetesa.

Rana dijagnostika i lečenje su ključni za sprečavanje ili odlaganje nastanka teških komplikacija dijabetesa.
Ako se tip 1 dijabetesa ne otkrije na vreme, postoji velika verovatnoća za nastanak teške invalidnosti ili smrti.

Mnogi slučajevi tip 2 dijabetesa se mogu sprečiti usvajanjem zdravog stila života. Smanjivanje rizika za nastanak tipa 2 dijabetesa počinje u porodici. Kada se porodica zdravo hrani i zajedno vežba, svi članovi porodice imaju koristi i na taj način međusobno podstiču protektivna ponašanja u prevenciji tipa 2 dijabetesa.

Upravljanje dijabetesom zahteva svakodnevnu terapiju, redovno praćenje bolesti, zdrav način života i stalno učenje o bolesti. Podrška porodice je ključna.

Izvor: Radio Odžaci

 

Tagovi:
Pročitajte još: