Za celokupno stanje našeg organizma, kao i za zdravlje, san je izuzetno važan. Pod zdravim snom se podrazumeva šest do osam sati spavanja i znamo da je sve manje od toga nezdravo.
Međutim, šta je sa onima koji spavaju duže od toga?
Iako možda deluje kao da vode zdrav život i da čine dobro za svoje zdravlje, ovo organizmu, zapravo, donosi mnogo više štete nego koristi.
Rizik od gojaznosti
Povećavanje rizika od gojaznosti – Više istraživanja sprovedenih u Americi došlo je do zaključka da previše sna može da poveća rizik od nastanka dijabetesa ili gojaznosti. Spavanjem deset ili više sati dnevno, smanjuje se vreme koje bi trebalo da bude posvećeno fizičkoj aktivnosti.
Kraći životni vek – Preterano spavanje dovodi se u vezu sa mnogim bolestima bubrega, jetre, štitne žlezde, depresije, demencije, srčanih oboljenja… Takođe, stopa mortaliteta je viša među onim ljudima koji spavaju više nego što je potrebno.
Manja koncentracija
Prema jednoj studiji, ljudi koji spavaju 10 ili više sati dnevno imaju skoro dva puta veći rizik za oboljevanje od kardiovaskularnih bolesti, u odnosu na ljude koji spavaju 6 do 8 sati.
Umor – Preterano spavanje može da ograniči naše fizičke i mentalne sposobnosti, pa zbog toga možemo da se osećamo manje koncentrisano ili odmorno.