Jedna od najčešćih prepreka na koje ljudi nailaze prilikom uređenja doma jeste odabir boja. Da li se volite da probate nešto hrabro ili igrate na sigurno i držite se neutralnih tonova? Čak i nakon što odaberete dominantnu boju u prostoru, suočićete se sa svim drugim dodatnim odlukama o bojama – od boje nameštaja preko tekstila do detalja i akcenata.
Ukoliko niste školovani dizajner, možda nećete verovati sopstvenim instinktima da odaberete koje se boje dobro slažu i kreirate paletu boja koja deluje kohezivno za vaš dom. Srećom, postoji jednostavan, dizajnerski odobren trik koji čini izbor boja za vaš dom mnogo lakšim i daleko manje zastrašujućim: to se zove pravilo 60-30-10.
Šta je pravilo 60-30-10?
Nemojte da vas uplaše brojevi ovde – obećavamo da je pravilo 60-30-10 samo pojednostavljen način da razmišljate o bojama u vašem domu.
Vaša paleta boja može se podeliti na tri pomoću pravila 60-30-10:
60% prostora je dominantna boja
30% sekundarna i komplementarna boja
10% akcentna boja
U praksi, to bi moglo izgledati kao dnevna soba sa dominantnom bojom na zidovima, sofama ili prostirkama, sekundarnom bojom na zavesama i bočnom nameštaju, te akcentnom bojom na manjim delovima dekoracije i jastucima.
Sa ovim smernicama koje koriste boje sličnih tonova, verovatno ćete uspeti da kombinujete više boja u remek-delo.
Kako koristiti pravilo 60-30-10 u svom domu
Sprovođenje pravila 60-30-10 će izgledati malo drugačije u zavisnosti od sobe koju uređujete – ali možete ga koristiti u celom domu. Na primer, kao što je gore pomenuto, elementi koji čine 60% vaše dnevne sobe mogu uključivati zidove, veliku sofu i prostirku. Međutim, u kuhinji se tih 60% može odnositi na vaše frontove, dok 30% može uključivati pozadinu, odnosno zidove a 10% može uključivati belu tehniku, pa čak i vaše uređaje kao što je mikrotalasna ili ketler.
Dakle, počnite tako što ćete popuniti grupe 60-30-10 na osnovu elemenata sobe koju uređujete. Odatle ćete imati bolju predstavu o tome koliko dobro vaš prostor već prati pravilo i koje elemente biste možda želeli da izmenite ili zamenite. I ne zaboravite da uzmete u obzir postojeće prirodne materijale i tonove oko vašeg prostora. Na primer, ako postoji drvena obloga svuda po prostoriji, to može pasti u grupu od 30% ili 10% boja, i možete koristiti taj ton drveta da odredite sekundarnu ili akcentnu boju u sličnom tonu.
Kako birati boje za pravilo 60-30-10
Kada birate boje koje ćete dodeliti svakoj grupi – dominantnu, sekundarnu i akcentnu – pogledajte paletu boja. Za najveći kontrast i upečatljivost, možete početi sa svojom dominantnom bojom (60%), zatim odabrati komplementarnu boju sa suprotne strane kruga boja kao sekundarnu boju (30%), a zatim odabrati boju akcenta (10%) koja je po položaju bliža dominantnoj boji. Međutim, ako želite suptilniji izgled, možete odabrati tri boje koje su sve prilično blizu jedna drugoj na krugu boja.
Na kraju, zapamtite da se zabavite i nemojte previše razmišljati. Cilj je da se u prostoru osećate dobro i da stvori radost u vašem domu. Ako su to smaragdna sofa, tepetet u boji magente i kobaltplavi luster, neka bude tako. Prihvatite to i igrajte se bojama po volji vašeg srca (i doma!).