Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Telefon je počeo čudno da se ponaša? Možda je u pitanju ovaj malver

Žena i telefon

Primetili ste da vam telefon ne radi kao i obično? Možda je u pitanju malver. I to postoji mogućnost da ste ga pokupili na Google Play prodavnici.

Istraživači iz tima za istraživanje mobilnih uređaja kompanije McAfee pronašli su na Google Play prodavnici 38 kopija popularne igre Minecraft koje inficiraju Android uređaje adwareom “HiddenAds”, koji učitava reklame u pozadini i tako autoru/autorima ovih aplikacija donosi zaradu.

Inače, kompanija McAfee je član Alijanse za odbranu aplikacija koja je formirana sa ciljem da zaštiti Google Play od svih vrsta pretnji.

I da znate da je aplikacije sa ovim skrivenim adwareom preuzelo oko 35 miliona korisnika Androida iz celog sveta, uglavnom iz Sjedinjenih Država, Kanade, Južne Koreje i Brazila, koji verovatno nisu primetili aktivnosti zlonamernog reklamnog softvera koje su se odvijale u pozadini. A aplikacije su radile ono zbog čega su ih preuzeli.

Ipak, dovoljno je da obratite pažnju na to da li vam se uređaj pregreva, povećano troši bateriju i prenos podataka jer je ovo direktna posledica preuzimanja ovih aplikacija. I to je prouzrokovano učitavanjem velikog broja reklama.

McAfeejev tim je prijavio svih 38 aplikacija koje je otkrio i one su potom uklonjene iz Googleove prodavnice.

Među uklonjenim aplikacijama su Block Box Master Diamond sa 10 miliona preuzimanja, Craft Sword Mini Fun sa 5 miliona preuzimanja, Block Box Skyland Sword sa 5 miliona preuzimanja, Craft Monster Crazy Sword sa 5 miliona preuzimanja, Block Pro Forrest Diamond sa milion preuzimanja. Block Game Skyland Forrest sa milion preuzimanja, Block Rainbow Sword Dragon sa milion preuzimanja, Craft Rainbow Mini Builder sa milion preuzimanja i Block Forrest Tree Crazy sa milion preuzimanja.

Kada korisnik pokrene igru, u pozadini se učitavaju oglasi koje on ne vidi na ekranu, a ono što je zanimljivo je to što istraživači veruju da se iza svih ovih aplikacija krije isti autor.

Možda nisu opasne za korisnike, ali ovakve aplikacije mogu značajno uticati na performanse mobilnog uređaja, ugroziti privatnost, pa čak i dovesti do infekcija opasnijim malverima.

Korisnicima Androida koji su instalirali neku od spornih aplikacija (kompletan spisak aplikacija možete naći u izveštaju kompanije McAfee), savetuje se da ih sami uklone ako već nisu uklonjene, piše informacija.rs.

Tagovi:
Pročitajte još: