Treći najveći grad Rumunije, Temišvar, jedno je od najatraktivnijih urbanih područja čitave zemlje, izgrađen na reci Begej i ispunjen brojnim prekrasno obnovljenim trgovima i raskošnim parkovima i vrtovima. Prošle godine ovaj grad bio je evropska prestonica kulture što je samo dodatno doprinelo ionako bogatoj kulturnoj sceni i živahnoj gradskoj atmosferi. Sa najboljim hotelima i restoranima zapadne Rumunije, predstavlja savršenu bazu za istraživanje regije Banat.
Temišvar je poznat kao Primul Oraş Liber (Prvi Slobodni Grad), jer su upravo ovde, 1989. godine, protesti protiv diktature Čaušeskua dostigli vrhunac, te doveli do streljanja tadašnjeg nevoljenog predsednika i njegove supruge. Ovom važnom momentu u istoriji Rumunije posvećen je i čitav muzej u Temišvaru. Kroz istoriju, grad je bio pod vlašču Ugarske, te austrijskog carstva, a postoje i dokazi o naseljenosti ovog područja još u antičko doba. Tako se Temišvar smatra jednim od najstarijih gradova u Rumuniji.
Jedna od najzanimljivijih karakteristika grada je njegova arhitektura, koja odražava različite istorijske periode i kulturne uticaje. Stari gradski centar je prepun prekrasnih zdanja u baroknom, neoklasičnom i secesijskom stilu, koji podsjećaju na bogatu prošlost grada. Mnoge od ovih zgrada su obnovljene i sada služe kao muzeji, galerije i kafići, doprinoseći živoj gradskoj atmosferi.
U gradu svi putevi vode do njegovog srca – Trga Pobede (Piața Victoriei), centralnog gradskog trga koji se smatra jednim od najlepših u Rumuniji. Na trgu se nalazi impozantna katedrala, kao i brojne elegantne zgrade iz različitih perioda. Tokom letnjih mjeseci, trg je živo mjesto gde se održavaju razne manifestacije, koncerti i festivali i idealna lokacija za popiti kriglu lokalnog Ursus piva.
Pored Trga Pobede, Temišvar nudi i mnoge druge zanimljive turističke atrakcije. Grad je poznat po svojim brojnim parkovima i zelenim površinama, kao što su Park Gradskog Društva (Parcul Societății) i Park Ruža (Parcul Rozelor), gde posetioci rado uživaju u opuštajućoj šetnji ili pikniku. Park Ruža je posebno lep u proleće i leto. Osnovan je 1891. godine povodom Agro-Industrijske izložbe u južnoj Mađarskoj, a njegovo uređenje je završeno 1934. godine, kada je posađeno preko 1200 vrsta i sorti ruža.
Dizajn parka je klasičan, sa prevladavajućim zakrivljenim linijama, u engleskom stilu kombinovanom sa modernim pejzažnim dizajnom. Danas je dom brojnim festivalima poput Festivala Srca, Festivala etničkih manjina, Festivala opere, između ostalog.
Jedna od posebnih atrakcija grada je tvrđava (Cetatea Timișoara), koja se nalazi na obali reke Begej i oko koje je zidan grad. Ova impozantna tvrđava, koja datira iz 18. veka, predstavlja važan spomenik istorije grada i nudi posetiocima fascinantan pogled na okolni krajolik. Tvrđava predstavlja spoj različitih arhitektonskih stilova koji su se menjali tokom vremena. Počevši od baroknog stila, kroz kasnije dodatke koji uključuju elemente renesanse i neoklasicizma, tvrđava je postala simbol raznolikosti i bogate istorije grada.
Temišvar je prepun raznolikosti i prava je tapiserija različitih kultura i religija. Pravoslavlje je dominantna religija celoj u Rumuniji te su pravoslavne crkve brojne, međutim u gradu se nalaze i više katoličkih crkava u koju najčeće odlaze pripadnici mađarske manjne.
Prisutne su i različite struje protestantizma uključujući luteranske, reformatske, kalvinističke i druge crkve. Manjoj muslimansoj zajednici pripadaju Turci i Tatari, a grad ima i nekoliko džamija. Za kraj, iako je jevrejska populacija u Rumuniji opala tokom 20. veka, Temišvar i dalje ima jevrejsku zajednicu sa svojom sinagogom i verskim institucijama.
Kada je u pitanju gastronomija, Temišvar nudi bogatu kulinarsku scenu, gde se mogu pronaći raznovrsni restorani, kafići ali i živopisne pijace koji nude tipična rumunska jela (doduše veoma slična našim), ali i internacionalne specijalitete. Poznata je i lokalna vinska scena, sa brojnim vinarijama koje nude degustacije vrhunskih vina.
Turisti se često odlučuju da krenu na “food tour” – gastro ekskurziju tokom koje se degustiraju različiti specijaliteti.
Od obilnih domaćih jela poput sarmale i mici (ćuftice od mlevenog mesa sa roštilja, nalik ćevapima) do internacionalnih kuhinja poput italijanske, turske i mađarske, u Temišvaru i najprobirljiviji gosti nađu nešto po svom ukusu. Omiljena poslastica su papanasi (rumunski kolači od sira), te mađarska doboš torta.
Kao da sve ovo nije dovoljno, Temišvar se ponosi toplom i gostoljubivom atmosferom.
Autor teksta: N.K.