Svi zaposleni u američkim službama će morati da obrišu TikTok sa svojih telefona.
TikTok je zabranjen na svim uređajima koji su u vlasništvu, odnosno kojima upravlja Predstavnički dom SAD. Prvi čovek Predstavničkog doma je u mejlu navodno poručio svim zakonodavcima i njihovom osoblju da obrišu aplikaciju sa svojih uređaja, jer se ona smatra “visokim rizikom zbog bezbednosnih problema”. Oni kojima se otkrije da imaju ovu društvenu platformu na svom telefonu, biće kontaktirani kako bi je obrisali, a buduće preuzimanje aplikacije ja zabranjeno.
Ovo je samo najnoviji razvoj u nizu koraka koje je američka vlada preduzela u pokušaju da blokira spornu aplikaciju sa svojih uređaja. Prošle nedelje, zakonodavci su odobrili “omnibus zakon” vredan 1,7 biliona dolara koji je uključivao odredbe koje bi zabranile korišćenje TikTok aplikacije na uređajima izvršne vlasti.
To se dogodilo nakon što je Senat jednoglasno izglasao usvajanje Zakona o zabrani TikTo-a na državnim uređajma koje je predložio Džoš Holi. Kako navodi Reuters, 19 saveznih država je takođe zabranilo ili bar delimično zabranilo instaliranje i upotrebu aplikacije na uređajima koje poseduju ili kojima upravljaju. Kada je “omnibus zakon” prošao, portparolka TikTok platforme, Bruk Oberveter rekla je da je kompanija “razočarana što je Kongres zabranio TikTok na državnim uređajima”, nazvavši to “političkim gestom koji neće učiniti ništa za unapređenje interesa nacionalne bezbednosti”.
Kritičari ove društvene mreže u američkoj vladi izrazili su zabrinutost da bi kineski zvaničnici mogli da ga je koriste kao alatku za špijuniranje SAD. FBI direktor, Kris Rej, nazvao ga je “trojanskim konjem za Komunističku partiju Kine” i rekao da mu nema mesta na vladinim uređajima dok potpune ne prekine veze sa Kinom. TikTok, koji je u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, pokušao je da odgovori na te zabrinutosti usmeravajući sav saobraćaj u toj zemlji preko Oracle servera u SAD, obavezavši se da će obrisati sve korisničke podatke američkih korisnika sa svojih servera.
Međutim, nedavno otkriće da je ByteDance otpustio četiri radnika zbog neprikladnog pribavljanja podataka korisnika TikTok-a u SAD, među kojima su i dva novinara, verovatno ne pomaže slučaju ove društvene mreže. Prema izveštaju New York Times-a, zaposleni su dobili pristup IP adresama i drugim podacima povezanim sa dvojicom novinara u njihovoj potrazi da otkriju ko je odavao interne informacije medijima.