Istorijski koreni krosa sežu u prvu polovinu XIX veka, kada su Englezi, iz želje za nadmetanjem i prevazilaženjem sopstvenih granica, izmislili kros. Osim toga, ideja je bila da se ljudi masovnije uključe u ovu rekreativnu aktivnost. Od 1912. godine, kros se svrstava u olimpijske discipline. Danas, kros predstavlja veoma rasprostranjenu aktivnost, koja se održava u brojnim varijacijama, a posebno je popularan među decom i mladima. U školama, tradicionalno, đaci imaju organizovan prolećni i jesenji kros, koji se definiše kao atletska disciplina trčanja kroz prirodu, po raznovrsnim i relativno lakim terenima.
Na teritoriji opštine Kula, kroseve organizuju sve predškolske i školske ustanove, kao redovan deo fizičkih aktivnosti dece u toku godine, ali poseban značaj ima manifestacija „RTS kros kroz Srbiju“. Ova manifestacija, organizuje se već nekoliko godina unazad, u gradovima i selima širom Srbije, a predstavlja jednu od najvećih atletskih manifestacija u Evropi. Generalni pokrovitelj ove tradicionalne sportske manifestacije je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, u saradnji sa Sportskim savezom Srbije i Savezom atletskih talenata Srbije.
Na ovogodišnjem prolećnom „RTS krosu kroz Srbiju“, koji je održan na gradskom sportskom terenu „Vašarište“, ali i po stadionima, trim stazi u prirodi, kao i u dvorištima vrtića i škola, učešće su uzeli brojni osnovci i srednjoškolci, kao i predškolci iz PU „Bambi“.
Predškolci iz „Sunčice“, „Kolibrija“, „Bubamare“ i „Maslačka“ iz Kule, RTS kros su trčali na Stadionu „Milan Sredanović“, polaznici vrtića „Roda“ iz Lipara u seoskom parku, predškolci iz sivačkih vrtića „Čuvari osmeha“ i „Neven“ na fudbalskom stadionu, polaznici ruskokrsturskog „Cicibana“ u seoskom parku, „Vrtuljci“ iz Sivca na sportskom terenu, a polaznici „Veverice“ iz Crvenke na fudbalskom stadionu.
Osnovci i srednjoškolci su, pak, trčali na „Vašarištu“.
Ovim su predškolci i đaci iz kulske opštine ukazali na važnost upražnjavanja sportskih aktivnosti zbog očuvanja zdravlja, te najvrednije i najvažnije čovečanske vrednosti. Pokazali su da su spremnost, brzina, agilnost, sportski duh i zajedništvo važni temelji budućeg zdravog društva i zdravih pojedinaca. Vrline koje su pokazali najmlađi žitelji kulske opštine su one vrline koje treba da budu utkane u celokupno društvo kako bi se zajednica gradila na dobrim i čvrstim temeljima. Čini se da su oni najbolji promoteri zdravlja, sporta i rekreacije. Uz podršku svojih mentora, vaspitača, nastavnika i profesora, lep prolećni majski dan iskoristili su da pokažu svim svojim sugrađanima da je volja osnovni i najvažniji pokretač u tom procesu. Samo nekoliko meseci po suzbijanju pandemije koronavirusa, oni su pokazali da su očuvali svoju kondiciju i zdravo telo i duh, te da će to nastaviti da rade i u budućnosti, naročito na ovako lepim masovnim manifestacijama. A, to predstavlja i put da među njima sine neka istinska atletska zvezda.
*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE KULA.