Zelena stolica kod dece može da bude znak za uzbunu, ali i ne mora da bude razlog za brigu. Ponekad uzrok zelene stolice može da bude i hrana, ali i dijareja i bakterijska infekcija.
Stolica je inače braon boje jer sadrži žuč, braonkasto-zelenu tečnost koju proizvodi jetra. Braon stolica obično je znak da jetra i pankreas rade normalno i dodaju dovoljno žuči u izmet. Međutim, pošto je žuč braonkasto-zelene boje, ponekad stolica može da izgleda zeleno – štaviše, to se kod dece prilično često dešava.
Ishrana i dijareja su dva najčešća razloga zašto je stolica mališana zelene boje.
Često kod dece, kao i kod odraslih, stolica postaje zelena jer su mališani jeli neke zelene namirnice. Hrana koja sadrži hlorofil, što je inače supstanca koja biljkama daje zelenu boju, može i stolicu da oboji ovom nijansom.
Veštačke prehrambene boje mogu takođe da izazovu takav efekat, a posebno ako hrana brzo prođe kroz creva i ne stigne da se pretvori u braon boju, kakav je uobičajeno izmet.
Neke namirnice koje mogu da oboje stolicu dece u zeleno:
Lisnato zeleno povrće poput spanaća, kelja, zelene salate
Slatkiši, glazura ili kolači/torte koji sadrže veštačke boje
Suplementi gvožđa (mogu da oboje stolicu u zeleno ili crno)
Dijareja
Dijareja je čest krivac za promenu boje stolice. Javlja se kada tanko crevo ne može da asporbuje dovoljno vode, a uzrok tome može da bude virus. Zbog toga što dijareja menja količinu vode i elektrolita u izmetu, i zbog toga što se hrana kroz sistem za varenje kreće brže nego inače, stolica može da bude drugačije boje, piše medicalnewstoday.com.
Neki od najčešćih uzroka dijareje kod dece su rotavirus, bakterijske infekcije, trovanje hranom, dok hronična dijareja može da bude posledica bolesti poput Kronove bolesti, zapaljenske bolesti creva, nervoznih creva, hipertireoze, kancera. Takođe, i neki paraziti mogu da uzrokuju dijareju, a mališani su zbog prljavih rukica kojima dodiruju usta podložniji ovakvim infekcijama.
Zelena stolica kod beba i odojčadi
Zelena stolica kod beba mlađih od šest meseci je veoma česta. Pošto deca u tom uzrastu unose samo majčino mleko ili mlečnu formulu, kod njih se boja stolice menja ređe nego kod starije dece.
Boja stolice dojenih beba je uobičajeno žućkaste boje, poput senfa, a može da bude i zrnasta i da ima pomalo zelenkaste boje. Takođe, boja bebine stolice može da se menja u zavisnosti od majčine ishrane.
Bebe koje se hrane mlečnom formulom imaju žućkastu stolicu sa tragovima zelene boje, ali ponekad ta zelena može da bude izraženija.
Zelena boja stoilice kod bebe obično nije zabrinjavajuća, ali može da bude ukoliko je praćena dijarejom.
Zelena stolica kod todlera i starije dece
Kako deca počinju da jedu više čvrste hrane i postepeno prestaju da unose majčino mleko ili mlečnu formulu, hrana postaje glavni uzrok zelene boje stolice. Najčešće su uzrok zeleno lisnato povrće i veštačke prehrambene boje.
Zelena boja stolice kod dece uglavnom nije razlog za brigu, naročito ako se uz to ne pojavljuju nikakvi drugi simptomi. S druge strane, dijareja kod dece može da bude opasna i da izazove dehidrataciju, naročito ako proliv traje nekoliko dana.
Ukoliko dete ima dijareju, pobrinite se da unosi dosta tečnosti, a ako primetite i najmanje znake dehidratacije, odmah idite kod lekara.
U većini slučajeva dijareja prolazi sama od sebe, ali je ponekad i znak nekih zdravstvenih problema ili infekcija, zbog čega je jako važno motriti na simptome i obratiti pažnju da li se pogoršavaju.