Mnogi lekari se slažu da je redovna upotreba fermentisanih mlečnih proizvoda, koji sadrže bakterije korisne za crevnu mikrofloru, osnova zdravog načina života i pravilne ishrane.
Međutim, nemaju svi oni blagotvorno dejstvo na ljudsko telo.
Jogurti sa aditivima
Jogurti sa raznim dodacima nisu prirodno „mleko“, jer sadrže mnogo više ugljenih hidrata nego bilo koji drugi fermentisani mlečni proizvod. Zbog neprirodnih dodataka i velike količine šećera, koji remeti apsorpciju kalcijuma, više pripadaju slatkišima nego mlečnim proizvodima.
Mlečni proizvodi bez masti
Iako ih većina uzima jer misli da su niskokalorični i zdravi, mlečni proizvodi sa niskim sadržajem masti zapravo su sve samo ne. Činjenica je da se u sastav takvih jogurta dodaje skrob kako bi se postigla potrebna konzistencija, koja je jednako kalorična kao i ugljeni hidrati. Problem je što nemasno „mleko“ ne zasićuje organizam, već, naprotiv, podstiče apetit povećanjem nivoa šećera u krvi.
Pavlaka
Pavlaka sa sadržajem masti od 25-30% je jedna od najtežih namirnica za varenje, ometa rad pankreasa i jetre. Međutim, to ne znači da treba potpuno odustati od ovih namirnica. Da biste izbegli probleme sa varenjem i rizik od razvoja gastrointestinalnih bolesti, dovoljno je uzimati samo onaj sa manjim sadržajem masti, 10-15%.