Pre nego što odlučite da sa malom bebom odete na bazen, važno je da kao roditelji znate nekoliko stvari.
Istina je da bebe imaju urođeni refleks za ronjenje, ali kako ne bi došlo do problema, najpre morate da budete na oprezu. Kako biste bili sigurni da će uživanje na bazenu proći kako treba, evo na šta da obratite pažnju.
Refleks za ronjenje
Beba se rađa sa njim. Kada je pustite da zaroni, ona će da zadrži dah i da otvori oči. Vremenom taj refleks slabi, pa stariju decu morate da učite kako da zadrže dah ako žele da zarone (mada se taj refleks nikada u potpunosti ne izgubi).
Uprkos urođenim refleksima, bebu ni na sekundu ne smete da ostavite samu u vodi, jer uvek postoji opasnost da se naguta vode.
Švedski naučnici su sproveli istraživanje u okviru kog je učestvovala 21 beba, starosti između četiri i dvanaest meseci. Nijedna od njih nije progutala vodu, niti se zagrcnula kada su je zaronili u vodu. Interesantno je i da nijedna beba nije bila uplašena od sledećeg “zarona”. Naprotiv, izgledalo je kao da ih to čini radosnim. Međutim, moramo da napomenemo da nikako ne smete sami da isprobavate refleks ronjenja kod vaše bebe, jer bi to moglo da bude opasno.
Vreme za bazen
Pojedini roditelji vode bebe na bazen sa navršenih mesec – dva. U tom slučaju neophodno je da vodite računa o temperaturi vode u bazenu – najbolje je da ona bude između 28 i 30 stepeni. Ako vidite da je bebi hladno i da drhti, iznesite je iz vode.
Međutim, u tom periodu se bebin imunitet tek razvija, i još uvek je veoma slab. Zato stručnjaci ne preporučuju da bebe ispod šest meseci posećuju bazen.
Uvek postoji mogućnost da dete proguta malo vode, a nikad ne može sa sigurnošću da se tvrdi da u bazenu nema bakterija koje mogu da mu naškode. Ako proguta “zagađenu” vodu, može da dobije dijareju (proliv), koja je “nezgodna” kod sasvim malih beba.
Bezbednost na prvom mestu
Ono što je najvažnije, svakako jeste bezbednost. Morate da vodite računa da bebu ni na sekund ne ostavljate samu u vodi. Takođe, vodite računa da ne plivate držeći bebu – jer to može da bude veoma opasno, već se sve vreme stopalima oslanjajte na dno bazena.
Iako mnoge bebe uživaju da budu u vodi i da “plivaju”, nemojte očekivati da će vaše dete zaista da propliva do svog prvog rođendana. Obuku plivanja za bebe pre svega treba da shvatite kao zajedničku zabavu, u kojoj uživate i vi i vaša beba.