Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Trudnoća i dijabetes

Šećerna bolest ili dijabetes je hronični, neizlečivi sistemski poremećaj metabolizma, koji se karakteriše trajno povišenim nivoom glukoze u krvi. Uglavnom je uslovljen naslednim faktorima, a nastaje zbog smanjene sekrecije ili smanjenog biološkog dejstva hormona  insulina, odnosno u kombinaciji ova dva faktora

Period trudnoće predstavlja svojevrstan stres za organizam, koji lako pretvara latentni dijabetes u izraženi poremećaj koji može postati trajan. Ovo stanje poznato je pod imenom gestacioni dijabetes. U trudnoći se javlja smanjena osetljivost prema insulinu (zbog povećanja količine masnih kiselina i glikokortikoida u krvi) i povećana razgradnja ovog hormona pod dejstvom enzima placente. Zdrave trudnice na ovo reaguju povećanim lučenjem insulina, a one sa predijabetesom ili latentnim dijebetesom dobijaju ispoljeni oblik ovog oboljenja.

Portal 025.rs je saznao kako dijabetes utiče na samu trudnoću, ali i na samu ženu i njeno zdravlje. Ispitali smo iskustva žena koje žive na teritoriji opštine Sombor.

Žene koje se nalaze u tzv.blaženom stanju, su već dovoljno osetljive i izložene opasnostima. Dok one koje imaju dijabetes, su još u težoj zdrastvenoj situaciji. Jedna trudnica, koja živi na teritoriji opštine Sombor nam je ispričala svoje iskustvo u trudnoći. Takođe je rekla, kako je obavezno morala ići na pregleda dva puta mesečno, misleći na ginekologa, znači jednom više nego obična trudnica. Zatim, piti mnogo više vitamina (vitamin A, D, B, C..), takođe više nego obična trudnica. Pored toga svega, obavezno se mora voditii računa o kontroli šećera, insulina i slično.

Svaka žena treba da obrati posebnu pažnju da svoje zdravlje, pogotovo kada se nalazi u ovom blaženom stanju. Moraju posebnu pažnju da obrate na bebino zdravlje, znači: koju hranu unose, koliko su aktivni, kao i to, koje lekove ili vitamine unose u svoj organizam. Trudnice koje imaju dijabetes su veoma rizične za zdravlje žene i bebe. Moraju se više paziti i brinuti o samoj trudnoći, raditi češće kontrole, piti posebne vitamine, nego obične trudnice, koje nemaju dijabetes. Kontrola unosa insulina se takođe menja, zavisno od stanja trudnica i njenih potreba.

Dijabetes pre trudnoće, pregestacijski, ima 0,2 do 0,3 procenata trudnica. Može da uzrokuje komplikacije kod majke i ploda, ali to zavisi od težine i dužine bolesti, kao i uspeha terapije u postizanju normalnih vrednosti glikemije pre i tokom trudnoće. Vrlo je važno da u periodu začeća glikemija bude dobra, da ne bi došlo do neželjenog ishoda trudnoće. Od ključne je važnosti i program planiranje začeća, koji podrazumeva da je partner spreman da vodi računa o bolesti partnerke.

Trudnoća sa dijabetesom je trudnoća visokog rizika i zahteva intenzivan lekarski nadzor. On se sprovodi u bolničkim uslovima, što podrazumeva hospitalizaciju jednom mesečno, kada se rade rutinski i visokospecijalizovani laboratorijski i ultrazvučni pregledi. Osim krvne slike, proverava se funkcija bubrega, vrednost nivoa šećera na prazan želudac i dva sata posle uzimanja hrane. Radi se urinokultura zbog mogućih infekcija urinarnog trakta. Obavezni su pregledi očnog dna. Naravno, prati se razvoj i izgled ploda, da ne bi došlo do neželjene anomalije na srcu ili drugom organu. Najbitnije od svega, treba ići na redovne preglede i voditi zdrav život.

Pod pokroviteljstvom Grada Sombora

 

Tagovi:
Pročitajte još: