Deca se ne rađaju sa strahovima, već ih kasnije stiču, bilo kroz neke negativna iskustva, bilo da im ih roditelji na neki način prenesu. Na primer, mališan se sigurno neće plašiti pauka kada ga prvi put vidi, ali ako mama pored njega počne da vrišti čim ugleda ovaj insekt, detetu će to biti jasna poruka da je pauk opasan i da i ono treba da se plaši.
Međutim, čak i ako roditelji ne prenesu strah na dete, postoji šansa da se kod njega rodi neki strah nakon iskustva – na primer, možda će početi da se plaši psa ako je kuca na njega skočila želeći da se igra, pa se ono u trenutku uplašilo.
Dakle, činjenica je da ne možete baš sasvim da izbegnete da dete ima neki strah, ali dobra vest je da postoje koraci koje možete da preduzmete kako biste mu pomogli da svoje strahove prebrodi.
1. Saslušajte ga
Zamolite dete da vam ispriča kada se prvi put nečega uplašio, kako biste znali kada se i zašto rodio strah. Pomozite mu da pronađe reči postavljanjem konkretnih pitanja. Na primer, dete nije očekivalo da vidi odeću kako visi u uglu, uplašilo se i počelo da plače. Pitajte ga zašto je za njega ta jakna bila zastrašujuća, kako biste mu pomogli da verbalizuje strah.
Nakon toga, pokušajte da mu pokažete da, recimo, jakna ima neku zabavnu dugmad, da je tkanina mekana na dodir i slično, kako bi dete shvatilo da ovaj odevni komad zaista nije strašan.
2. Razumite njegova osećanja
Dečji strah, ma koliko vam se činio iracionalnim, za njega ima smisla i nije glup. Pokažite mu da razumete njegova osećanja i shvatite ih ozbiljno, a zatim uradite vežbicu koja bi mogla da pomogne u “otresanju” straha. Zamahnite telom zajedno sa detetom, protresite ga, pretvarajući se da ste žele. Pretvarajte se da nešto otresate sa sebe – na taj način će se mališan osloboditi napetosti u telu.
3. Dajte mu više informacija
Dajte detetu više informacija o onome što ga plaši. Na primer, ako se mališan plaši paukova, objasnite mu da oni i nisu tako loši te da, recimo, hvataju muve koje inače sleću na hranu deteta. “Da, paukovi mogu brzo da hodaju i izgledaju pomalo strašno, ali oni tako beže da se sakriju od nas jer nas se plaše”, možete da dodate.
4. Smirite se
Jedan od najvažnijih saveta je da pokušate da ostanete smireni kada se dete uplaši jer mališan vrlo dobro oseća vaše emocije, pa ako ste i vi uznemireni i pokažete strah, ono će se još više plašiti.
5. Smislite priču
Priče su kreativan i moćan način da mališanu pomognete da zamisli kako prevazilazi prepreke i radi neke sjajne. Izmislite neku priču, pa mu ispričajte, recimo, o dečaku koji se uplašio leptira, ali se ispostavilo da je leptir tako dobar i lep… Najvažnije je da promenite asocijacije, te da strašne slike u glavi deteta zamene prijatne ili smešne. To će pomoći da se neutrališe strah i da se stvore nove veze i osećanja vezana za neku određenu stvar – pauka, lift…