Članovi međuvladinog Mešovitog odbora (MMO) Republike Srbije i Republike Hrvatske za nacionalne manjine, su dvodnevno zasedanje završili na najboljem mogućem mestu – Bačkom Monoštoru, jednom od 15 somborskih sela. Monoštor je za mesto nastavka sastanka preporučio vekovni suživot sa drugim nacionalnim zajednicama na području grada Sombora.
Nastavak sednice (prvi deo sednice održan je 30. januara 2018. godine u Beogradu) u Bačkom Monoštoru pratili su i NJ.E. Mira Nikolić, ambasador Srbije u Hrvatskoj i NJ.E. Gordan Bakota, ambasador Hrvatske u Srbiji.
Generalni zaključak oko preporuka razmatranih na 7. sednici međuvladinog Mešovitog odbora mogao bi da glasi: „Bolji položaj srpske manjine u Hrvatskoj i hrvatske u Srbiji, mogao bi da se proširi na celokupno bolji odnos između dve države“ , saglasni su dr Ivan Bošnjak, predsednik srpskog dela MMO-a i državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave i Zvonko Milas predsednik hrvatskog dela MMO-a i državni sekretar u Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Koopredsedavajući MMO-a, dr Ivan Bošnjak i Zvonko Milas, istakli su da je MMO imao trogodišnji prekid u radu i da je održavanjem 7. sednice nastavljen rad na definisanju novih zaključaka.
„S obzirom na vreme između dva zasedanja određeni broj preporuka je realizovan i sa srpske i sa hrvatske strane i za to je MMO dobio pohvale manjina sa obe strane. Pitanja koja su ostala nerešena biće formulisana kao zaključci koje ćemo navesti u zapisniku i nadamo se da ćemo u dobrom duhu i saradnji unaprediti svakodnevni život naših građana koji pripadaju srpskoj manjini u Hrvatskoj, odnosno hrvatskoj u Srbiji. Članovi MMO-a su konstruktivno prišli problematici i očekujem da ćemo, kada se vratimo na redovne poslove, ono što smo danas doneli kao zaključke uspešnije realizovati u interesu kako država, tako i svih njenih građana“ , izjavio je Bošnjak.
Bošnjak je naveo i da pitanja o političkom predstavljanju manjina proizilaze iz razlika koje postoje u izbornim sistemima Republike Hrvatske i Republike Srbije.
„Bilo je reči i o problematici zapošljavanja pripadnika manjina u javnom sektoru, odnosno realnog sagledavanja pripadnika manjina zaposlenih u javnom sektoru koje nije zadovoljavajuće. Razgovarali smo i o dostupnosti udžbenika u predškolskom, osnovnom i srednjoškolskom obrazovanju. Druga pitanja su istorijska i utemeljena u zemlji u kojoj smo zajednički živeli i potreba da se na moderan način odgovori i na te izazove kako nam se neprijatne uspomene iz prošlosti ne bi ponovo dešavale“ naveo je dr Bošnjak i dodao da će se u preporuci navesti i bolja dostupnost EU fondova, odnosno saradnja lokalne zajednice sa jedne i druge obale Dunave, u interesu pripadnika nacionalnih manjina.
Zvonko Milas, predsednik hrvatskog dela Mešovitog odbora izrazio je zadovoljstvo izborom mesta za nastavak 7. sednice MMO.
„Više od tri godine nismo razgovarali, nismo rešavali preporuke, i činjenica je da ćemo i izvan ove sednice morati razgovarati i usaglasiti se oko preporuka bitnih za obe strane. Moraćemo se sastajati i mimo redovnih sednica radi što kvalitetnijeg rešavanja preporuka za korist manjina, kako hrvatskoj u Srbiji, tako i srpskoj u Hrvatskoj. Potrebno je iskoristiti mogućnost prekogranične saradnje, jer Hrvatska je već pet godina članica Evropske unije, a Srbija hoda prema članstvu i to samo po sebi daje mogućnost stvaranja prekograničnih projekata koji će biti u korist obema državama, ali uz uključenje manjina. Rezultati sednice biće vidljivi, i svaki drugi susret, mogao bi doprineti poboljšanju kvaliteta života manjina, odnosno proširenju na celokupan odnos između dve države“ rekao je Milas.
REČ DOMAĆINA
Pre nastavka redovnog rada, prisutnima su se kao domaćini obratile gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović i Snežana Periškić, meštanka Bačkog Monoštora i potpredsednica Nacionalnog saveta hrvatske nacionalne manjine.
Gradonačelnica Sombora je istakla da na području Sombora žive pripadnici 20 nacionalnih zajednica i zbog toga je pitanje različitosti pitanje kulturnog i sveobuhvatnog identiteta Grada.
„Zbog toga je pitanje različitosti svake od nacionalnih zajednica značajno za Sombor. U B. Monoštoru hrvatska nacionalna zajednica ima najviše pripadnika na području našeg grada, a to je nešto više od osam odsto stanovnika. U Monoštoru i u Bačkom Bregu hrvatski jezik je u službenoj upotrebi, a od tekuće školske godine u B. Monoštoru učenici prvog razreda slušaju nastavu na hrvatskom jeziku“, istakla je gradonačelnica i navela na koje sve načine lokalna samouprava podržava hrvatsku i druge nacionalne zajednice.
Snežana Periškić, meštanka Bačkog Monoštora i potpredsednica Nacionalnog saveta hrvatske nacionalne manjine, prisutne je upoznala sa istorijskim momentima u razvoju ovog mesta, ističući da Hrvati u Bačkom Monoštoru žive više od 300 godina, te da žele tu i da ostanu. Potpredsednica Hrvatskog nacionalnog saveta govorila je i o prirodnim i kulturnim karakteristikama ovog područja ističući da je ovo selo u okviru Specijalnog rezervata prirode „Gornje Podunavlje“, i rezervata biosfere „Bačko Podunavlje“ i pozvala članove MMO-a da posete poznati „Bodrog fest“ koji se svake godine održava u drugoj nedelji avgusta.
Domaćini su, nakon završetka sednice, sa članovima MMO-a obišli OŠ „ 22. oktobar“ gde je izveden prikladan kulturno-umetnički program.
Izvor: sombor.rs