Search
Close this search box.

U Odžacima održana radionica Mreže inspektora

Dana 15. novembra 2019. godine, u sali Opštinskog veća opštine Odžaci, održana je radionica “Razmena iskustava i uspostavljanje dobre prakse u inspekcijskom nadzoru”, koju je organizovala Mreža inspektora Srbije, u saradnji sa Partnerima Srbija i USAID projektom, a u okviru Projekta „Jačanje kapaciteta Mreže inspektora Srbije “.

Tema radionice bila je postupanje građevinskih inspektora, u pogledu primene Zakona o planiranju i izgradnji, Zakona o ozakonjenju, kao i Zakona o stanovanju i održavanju stambenih zgrada. Radionici su prisustvovali rukovodioci inspekcija i građevinski inspektori iz Novog Sada, Čačka, Valjeva, Kruševca, Vrbasa, Bačke Topole, Sečnja, Žitišta, Nove Crnje, Kule i Bača, kako bi se razmenila znanja i iskustva i ujednačila inspekcijska praksa. Cilj svih inspekcijskih službi je da postupanje bude jednoobrazno, odnosno da u istim upravnim stvarima dođe do istovetnog postupanja, odnosno istog ishoda postupka, čime bi ostvarili načelo predvidivosti. Na početku radionice, prisutnima su se obratili predsednica opštine Odžaci, mr Latinka Vasiljković, ispred Partnera Srbije Nastasija Stojanović i ispred Mreže inspektora Srbije, Dragoman Paunović.

Predsednica opštine je istakla da je tema ovog skupa vrlo značajna, te da se radi o građevinskoj inspekciji i postupanju po Zakonu o planiranju i izgradnji, sa posebnim osvrtom na ozakonjenje, koje je od strane Vlade Republike Srbije označeno kao posao od javnog interesa. Takođe, rekla je da bi današnja radionica trebalo da se iskoristi za pozitivnu razmenu iskustava i primere dobre prakse, te da je ponosna na rezultate koje je opština Odžaci ostvarila kada je postupak ozakonjenja u pitanju, a to je četvrto mesto na nivou cele Srbije.
Ispred Mreže inspektora Srbije uvodnu reč je dao predsednik Mreže Dragoman Paunović, koji je objasnio da je Mreža inspektora strukovna organizacija svih inspektora Srbije:republičkih, pokrajinskih i lokalnih, kao i da ima oko 2000 članova trenutno, što čini polovinu od ukupnog broja inspektora. U prve dve godine postojanja Mreže, ista se pre svega bavila statusnim pitanjima udruženja, a sada, kreće se sa razmenom iskustava pozitivne prakse inspektora iz cele Srbije, sa ciljem da se dođe do najboljih rešenja koja bi ubuduće bila primenjivana širom Srbije.

Prisutnima se obratila i Nastasija Stojanović, ispred organizacije Partneri Srbije, i iznela da je njihova organizacija u saradnji sa USAID prepoznala Mrežu inspektora kao pokretača promena i kao udruženje koje okuplja veliki broj inspektora različitih nivoa, koji mogu udruženim akcijama doprineti njihovom boljem položaju. Na osnovu toga, u februaru ove godine započet je projekat „Podizanje kapaciteta Mreže inspektora Srbije“ i sproveden je niz aktivnosti , među kojima se izdvojio “Dan inspektora” u Čačku, što će se nastaviti kao tradicionalna aktivnost inspektora širom Srbije.

Tagovi:
Pročitajte još: