fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

U Odžacima tribinom obeležen Međunarodni dan osoba sa invaliditetom

Tema obeležavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, 3. decembra, ove godine je “Transformacija ka društvu koje je održivo i prilagođeno svima”.

U Odžacima ovaj dan zajedno su obeležili lokalna Mreža podrške inkluzivnom obrazovanju i Aktiv učitelja i nastavnika sa inkluzivno obrazovnom praksom, dodelom diploma i nagrada najuspešnijim učesnicima likovnog i literarnog konkursa i tribinom na kojoj je gost bila predsednica Društva defektologa Vojvodine Marinela Šćepanović.

Tema ovogodišnjeg obeležavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom bila je i tema likovnog i literarnog konkursa na kome su učestvovali učenici osnovnih i srednjih škola iz opštine Odžaci.

– Lokalna Mreža podrške inkluzivnom obrazovanju trudi se da ispoštuje poruku koju povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom svake godine dobijamo od generalnog sekretara UN. Ove godine mi smo decu pozvali da nam kroz literarne i likovne radove pokažu kako oni vide društvo koje je prilagođeno svima. Nastojimo da što više dece uključimo u ove aktivnosti i time izvršimo jednu senzibilizaciju vršnjaka za podršku drugarima koji su drugačiji i razlikuju se od njih – kaže koordinatorka Mreže, defektolog Nada Funtoš Stamenković.

Na konkurs je pristigao veliki broj radova, a žiri je nagradio najbolje. Najuspešniji učesnici dobili su diplome i knjige.

Funtoš Stamenković ističe da je zajednički zadatak svih društvenih aktera da se aktivnije uključe u rešavanje problema sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom i zajedno rade na uklanjanju prepreka koje osobe sa invaliditetom sprečavaju da budu aktivni učesnici svih društvenih zbivanja i daju puni doprinos svojoj zajednici.

– Potrebno je utvrditi karike koje nedostaju u lancu podrške osobama sa invaliditetom, deci sa smetnjama u razvoju, kako bi se oni u potpunosti uklopili u život zajednice čiji su ravnopravni članovi i uspeli da razviju sve svoje potencijale. Poruka današnjeg skupa je da osobe sa invaliditetom žive svakoga dana i svakog dana o njima treba razmišljati, a ne samo 3. decembra – zaključila je koordinatorka lokalne Mreže podrške inkluzivnom obrazovanju.

Sistem socijalne zaštite i razgranata mreža usluga moraju biti dostupni osobama sa invaliditetom i u njihovoj lokalnoj zajednici, istaknuto je na tribini na kojoj je predsednica Društva defektologa Vojvodine Marinela Šćepanović održala predavanje na temu “Podizanje dece netipičnog razvoja”.

Govoreći o značaju rane intervencije, Šćepanović je istakla da naročito u manjim lokalnim sredinama izostaje dovoljan broj usluga ili u potpunosti izostaje dodatna podrška deci sa smetnjama u razvoju na ranom uzrastu.

– U Srbiji nema sistemskog modela za ranu intervenciju na nivou države. Međutim, ranoj intervenciji se pridaje sve veći značaj i mi možemo stalno da radimo na tome, da predlažemo neke mere da se u našim sredinama nešto pokrene i uradi, dok država ne uradi svoj deo posla – rekla je Šćepanović.

Za ostvarivanje prava osoba sa invaliditetom neophodni su servisi podrške, poput ličnih pratilaca, što je usluga koja će biti dostupna deci predškolskog i školskog uzrasta iz opštine Odžaci.

– Lokalna samouprava će u narednoj fiskalnoj godini obezbediti sredstva za angažovanja deset ličnih pratilaca – kazala je Snežana Grujičić, rukovodilac Odeljenja za društvene delatnosti u Opštinskoj upravi Odžaci.

Podrška lokalne samouprave usmerena je i na programe udruženja koja okupljaju osobe sa invaliditetom i osobe sa smetnjama u razvoju, posebno u oblasti uvođenja novih usluga koje udruženja kao pružaoci sprovode u cilju pružanja podrške tim osobama i sprečavanja diskriminacije.

Na tribini je zaključeno da se položaj osoba sa invaliditetom mora intenzivnije unapređivati u svim oblastima društvenog života.

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom proglašen je od strane Ujedinjenih nacija i širom sveta se obeležava svakog 3. decembra, počev od 1992. godine.

Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom temelji se na načelima poštovanja urođenog dostojanstva individualne autonomije osoba sa invaliditetom. Individualna autonomija osobe sa invaliditetom podrazumeva i pravo te osobe da bira gde će, sa kim i kako živeti, kao i njeno pravo da živi samostalno i da bude uključena u lokalnu zajednicu.

Izvor: Radio Odžaci

 

Tagovi:
Pročitajte još: