Saradnik Radoja Zvicera, državljanin Holandije Ramazan Keskin, uhapšen je u Sankt Peterburgu. On je osumnjičen za veze sa crnogorskim “kavačkim klanom” i pranje novca za tu kriminalnu organizaciju.
Prema pisanju ruskih medija, Keskin je osumnjičen za stvaranje međunarodne kriminalne organizuacije i za njim je bila raspisana poternica na zahtev Nemačke. Predstavnici suda u Sankt Peterburgu rekli su da nemačke vlasti navodnog šefa kriminalne grupe optužuju za pranje novca za razne kartele, među kojima je i crnogorski “kavački klan”.
Za svoj rad, Keskinovi saučesnici dobijali su od 4 do 6,5 odsto iznosa transfera. Većina zločina počinjena je u Holandiji. Odatle je novac iznošen u gotovini ili preko Nemačke slat transferom u Tursku, Rusiju, Kolumbiju, Paragvaj i druge zemlje, pišu mediji.
Keskin je povezan sa “kavčanima”, organizacijom na čijem je čelu Radoje Zvicer. Ističe se da je Zvicer napadnut u Kijevu 2020. godine, a pričalo se da je na njega pokušan atentat u Panami prošle godine, preneli su mediji.
Prema podacima agencija za sprovođenje zakona u Nemačkoj, od 2017. godine do 2020. godine Keskinovi saučesnici su oprali više od 12 miliona evra.
Menja države i identitete
U Nemačkoj je raspisan evropski nalog za hapšenje. Keskin, koji je i turski državljanin, uhapšen je na železničkoj stanici u Sankt Peterburgu. Keskinovi advokati tražili su da bude pušten uz kauciju od milion rubalja. Oni su tvrdili da radnje opisane u zahtevu za ekstradiciju ne potpadaju pod neko krivično delo predviđeno Krivičnim zakonikom Ruske Federacije.
Pritvor je određen do sredine novembra, dok se ne reši pitanje ekstradicije.
Srpska, ali i crnogorska policija raspisale su međunarodnu poternicu za Radojem Zvicerom,vođom “kavačkog klana”, koga terete za stvaranje kriminalne organizacije, kao i za druga teška krivična dela, među kojima su i mnogobrojne likvidacije rivala. Poslednja u nizu bilo je ubistvo Jovana Vukotića, neprikosnovenog vođe “škaljarskog klana”, u Istanbulu.
Srbija potražuje Zvicera od aprila 2021. godine, a Crna Gora od maja. Vođa “kavčana” izbegao je hapšenje u Crnoj Gori u poslednjem trenutku, a veruje se da mu je neko javio šta mu se sprema. Sumnja se da se on skriva u Latinskoj Americi pod lažnim imenom, ali i to nije apsolutno sigurno, jer često menja destinacije, identitete i države u kojima boravi.
Veruje se, prema operativnim saznanjima iz bezbednosnih struktura, da je Zvicer u vreme ubistva svog najvećeg rivala Jovana Vukotića 8. septembra boravio u Istanbulu, ali je odmah prešao u Iran.
Turska policija, da podsetimo, ubrzo je uhapsila osumnjičene za ubistvo Vukotića među kojima su i trojica visokopozicioniranih pripadnika “kavčana” i to Zvicerov rođak Radoje Živković, Nikšićanin Zdravko Perunović i Milan Vujotić koji je uglavnom predvodio “kavačke ogranke” u inostranstvu koji su se bavili ispostavom velikih količina kokaina, kao što je to bilo u Sloveniji. Pretpostavlja se i da su u Turskoj oni bili ti kojima se kokain dostavljao, a da su ga otpremali preko Turske u Evropu.
Lažna vest o ubistvu u Panami
Pojavila se bila i nezvanična informacija da je vođa “kavačkog klana” ubijen ili ranjen u Panami. Kasnije je ipak ta vest demantovana i u obračunima u Panami definitivno nije ubijen Zvicer.
Mnogi čak i ne veruju da je Zvicer tada bio uopšte u Panami. Prema nekim operativnim podacima, sumnja se da se iz Irana uputio u Abu Dabi i Dubai, ali retko ko veruje da je odatle zaista stigao do Paname. Dezinformacija o Zvicerovoj likvidaciji puštena je, prema nekim spekulacijama, kako bi ga pojedinci iz službi upozorili da je lokacija na kojoj se krije otkrivena i da mora da je menja, što je on navodno i učinio.
Zvuči gotovo nemoguće da obaveštajne službe ne znaju gde se nalaze toliko bitne osobe iz kriminalnih organizacija. Situacija u kojoj se nalazi Zvicer nije život, nego skrivanje. Vođa “kavčana” je verovatno svakih mesec dana morao da menja prebivalište, identitet i ličnu dokumentaciju. Kada bi osetio ili saznao da mu se približavaju, nastavio bi dalje.
Za Zvicera se vezuje mit da ga je nemoguće ubiti, jer je uvek uspevao da se izvuče iz nezgodnih situacija. Nemoguće ga je, po svemu sudeći, ni uhapsiti.
Zvicer je, kako su pisali mediji, utočište jedno vreme pronalazio u Albaniji, ali i u Prištini. Ipak, najpoznatija lokacija na kojoj je boravio je Kijev. U maju 2020. godine na Zvicera je u Ukrajini suparnička ekipa pokušala atentat, a život mu je tada spasla supruga Tamara, koja je zapucala na napadače i oterala ih.