fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

U trendu je mača čaj

Čaj je, odmah posle vode, na listi napitaka koji se najviše piju. U poslednje vreme, sve popularniji je tzv. mača čaj. To je vrsta zelenog čaja, prepoznatljiva po tome što je samlevena u fini prah koji se brzo rastvara u tečnosti.

Mača se pravi od specijalnih listova zelenog čaja gajenih u senci, a potiče iz Japana i Kine. Da bi se proizveo mača čaj, grmovi čaja se u proleće deset dana pokrivaju vodootpornim platnom ili prostirkom od bambusa. Sakrivajući lišće od sunčeve svetlosti, ono se tera da jače „radi“ ne bi li upilo sunčevu svetlost. Listovi zato postaju širi i svetlije zeleni, jer se pune hlorofilom kako bi se izborili sa nedostatkom svetlosti. Rezultat: dobijaju se listovi čaja koji su prirodno aromatičniji i imaju više hranljivih sastojaka. Nakon deset dana, listovi se popare da bi se zaustavila fermentacija i onda se suše na vazduhu i skladište kako bi zadržali svetlozelenu boju. Potom se žilice i drškice uklanjaju, a lišće se melje kamenim mlinovima kako bi se dobio fini prah poznat kao mača.

Lekovitija od zelenog čaja…
Tradicionalno, zeleni čaj se pravi tako što se listići natapaju u toploj vodi. Pošto mača predstavlja samlevene cele listove, ona zadržava sve hranljive, a pre svega antioksidansne, vrednosti zelenog čaja, ali u većoj meri. Istraživanja su pokazala da mača sadrži najmanje tri puta više epigalokatehin-galata (EGCG) od klasično pripremljenog zelenog čaja. EGCG je polifenol poznat po sposobnosti da blago podstakne sagorevanje kalorija. Nekoliko istražuje ukazuje da ovaj sastojak ometa rast malignih ćelija (posebno želuca, jetre, debelog creva, dojke). Mača, u odnosu na klasičan zeleni čaj, sadrži više vitamina C (jača imunitet), folne kiseline, kalcijuma (jača kosti) i vitamina B2 (podstiče metabolizam i pomaže u pretvaranju hrane u iskoristljivu energiju). Kao i zeleni čaj, i mača sadrži sledeće hranljive sastojke, ali u većoj koncentraciji: kofein, tanini (flavonoli), teofilin, teobromin, saponini, vosak, esencijalna ulja, katehini (EGCG), karoten, vitamin C, vitanini A, B1, B2 i P, fluorid, gvožđe, magnezijum, kalcijum, stroncijum, bakar, nikl, cink. Zato ovaj čaj pomaže u regulisanju nivoa šećera u krvi i doprinosi snižavanju holesterola i krvnog pritiska.

… a podsticajna poput kafe
Mača sadrži dovoljno kofeina da podigne energiju, ali znatno manje od kafe (25mg po šolji, naspram 75mg koliko ima kafa). Mača sadrži aminokiselinu L-teanin koja je efikasna u ublažavanju anksioznosti i visokog pritiska, a proučava se i kao lek za prevenciju Alchajmerove bolesti i za povećanje efikasnosti lekova protiv raka. L-teanin takođe pomaže u usporavanju oslobađanja kofeina u organizmu. Sporija apsorpcija kofeina pruža organizmu mogućnost da ga efikasnije koristi u dužem periodu; ova dva sastojka najbolje deluju zajedno u povećanju kognitivne funkcije i poboljšanju raspoloženja.  

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: