Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

U Tršiću održan Diplomatski dan u okviru Treće kolonije pustovanja – ručnog valjanja vune

Tršić

Više od dvadeset žena predstavilo je umeće izrade rukotvorina drevnom tehnikom pustovanja – ručnog valjanja vune, predstavnicima državnih institucija i međunarodne zajednice, u okviru Diplomatskog dana upriličenog u sklopu Treće kolonije pustovanja, koja se održava u Obrazovno-kulturnom centru “Vuk Karadžić” u Tršiću.

Zvanice su imale priliku da obiđu koloniju u kojoj su žene iz Srbije i Bosne i Hercegovine predstavile ručne radove nastale pustovanjem, kao i da se sami oprobaju u izradi rukotvorina.
Pustovanje je jedan od najstarijih zanata, nastao još u praistoriji i tom se tehnikom izrađivala odeća i obuća, igračke, šatori…

Supruga predsednika Srbije Tamara Vučić je u svom obraćanju istakla značaj žena koje svakoga dana daju svoj doprinos, kako bi se srpsko kulturno nasleđe prenosilo na buduće generacije.

Ona je okupljenim diplomata poželela dobrodošlicu u Tršić, u mesto koje je, kako je rekla, “kolevka pismenosti” naše zemlje i u kome je rođen Vuk Karadžić, podsećajući koliko je on doprineo očuvanju srpske tradicije.

“Želela bih da ovde osetite duh i dušu našeg naroda, kroz tradiciju, kroz bogatu istoriju i kroz raznovrsnu kulturu”, rekla je Vučićeva.

Ona je podsetila da je rođena u neposrednoj blizini Tršića, kao i da je imala priliku da to mesto posećuje često i da u njemu iskusi srpsku istoriju i tradiciju.

Supruga predsednika Srbije je poručila da je naša odgovornost, kako pojedinačno, tako i kolektivno, da damo svoj doprinos u očuvanju sopstvenog kulturnog nasleđa.

“Ako to ne uspemo, onda se gubi jedna nit, jedan kontinuitet i to može da bude jedan svojevrsni zločin prema svemu onome što jesmo. Zato su važni ovakvi susreti, zato su važne ovakve kolonije i zato ove žene jesu svojevrsne čuvarke našeg kulturnog nasleđa”, zaključila je Vučićeva.

Britanski ambasador u Srbiji Edvard Ferguson istakao je značaj koji Tršić i Loznica imaju za istoriju i ekonomiju Srbije.

“Veoma je prikladno što smo danas ovde sa vama, da slavimo i podržimo, ne samo očuvanje tradicionalnih rukotvorina talentovanih žena iz Loznice, već i njihovo prilagođavanje novim tržištima u savremenom svetu”, rekao je Ferguson.

Naveo je da je ovaj projekat prekogranične saradnje posebno važan za njega, jer je pre dolaska u Beograd bio ambasador Velike Britanije u BiH.

“Ljudi u Srbiji i Bosni i Hercegovini imaju mnogo više onoga što ih spaja, nego onoga što ih razdvaja. U ovim radovima vidim prožimanje kulture i tradicije obe zemlje i naroda”, poručio je ambasador.

Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti Tatjana Macura istakla je da ekonomsko osnaživanje žena ne znači samo finansijsku podršku Vlade, već i promovisanje rada tih žena.

“Ove žene su sjajne promoterke našeg kulturnog nasleđa, nečega što bi, da nema njih, možda bilo zaboravljeno”, rekla je Macura.

On je dodao da Evropa ima mnogo toga da ponudi u oblasti kulturnog turizma u više oblasti.
“Naše zajedničko kulturno nasleđe svedoči bogatoj istoriji i raznolikosti Zapadnog Balkana.Inicijative podržane od strane EU doprinele su očuvanju i promociji mesta kulturnog nasleđa i tradicija u Srbiji i BiH”, ocenio je Maša.

Najavio i nastavak sprovođenja projekata prekogranične saradnje podržane od strane EU.
Zamenik gradonačelnika Loznice Petar Gavrilović istakao je da je Treća kolonija pustovanja rezultat uloženih napora i dobre prakse da se očuva etno tradicija i da se ožive davno zaboravljeni zanati.

“Grad Loznica prepoznaje te napore i pruža svesrdnu podršku udruženjima koja se bave takvim aktivnostima na području Loznice, a osim toga, aktivno promoviše i žensko preduzetništvo, kao i rodnu ravnopravnost na području Loznice”, rekao je Gavrilović.

Treća kolonija pustovanja u Loznici je 25. kolonija koju je organizovala “Etnomreža” i realizuje se kao deo projekta “Zajedno za kulturni turizam”, koji ima za cilj da ekonomski osnaži žene i promoviše rukotvorine kao turističke proizvode i poslovne poklone.

Projekat sprovodi NALED u saradnji sa “Etnomrežom”, u partnerstvu sa udruženjem Bosanske rukotvorine iz BiH.

Ovaj projekat je okupio više od 200 žena i mladih iz Srbije i BiH.

Tagovi:
Pročitajte još: