Karcinom se razvija usled promena u ćelijskom DNK, a te promene mogu biti nasledne ili nastati zbog različitih spoljnih faktora kao što su način života, izloženost hemikalijama ili zagađenje.
Iako genetika igra značajnu ulogu, životna sredina, kao i proizvodi koje svakodnevno koristimo, imaju ogroman uticaj na to da li će se razviti neka bolest.
Iako povremena upotreba proizvoda koji sadrže kancerogene materije možda neće odmah izazvati problem, redovno i dugotrajno izlaganje može znatno povećati rizik.
Važno je znati da ne izazivaju sve kancerogene supstance iste posledice. Neke su posebno opasne, a rizik se dodatno povećava ako u porodici već postoji istorija te bolesti.
Da biste u svom domu stvorili sigurnije okruženje, obratite pažnju na sledeće proizvode i razmotrite mogućnost da ih eliminišete ili zamenite manje štetnim alternativama:
1. Osveživači vazduha
Osveživači vazduha su često prvi izbor kada želimo da uklonimo neprijatne mirise iz kuće. Ipak, mnogi od njih sadrže supstance koje mogu biti opasne po zdravlje. U jednoj studiji iz 2008. godine, ispitano je šest različitih osveživača, a pet od njih sadržalo je jednu ili više hemikalija koje su povezane sa razvojem karcinoma. Na primer, osveživači koji se postavljaju u utičnicu, kako bi postepeno otpuštali miris, sadrže više od 20 potencijalno opasnih supstanci, od kojih je sedam direktno otrovno. Problem je u tome što proizvodi s mirisima često nemaju na ambalaži navedene sve sastojke, pa kupci ne mogu da procene opasnosti.
Kako smanjiti rizik? Razmotrite korišćenje prirodnih osveživača vazduha, kao što su eterična ulja ili biljke koje upijaju neprijatne mirise. Otvaranje prozora i prirodna ventilacija takođe mogu biti efikasni načini da osvežite prostor bez hemikalija.
2. Proizvodi za čišćenje
Sredstva za čišćenje, koja koristimo da bismo održali dom čistim i higijenskim, često sadrže jake hemikalije koje mogu da izazovu oštećenje pluća i povećaju rizik od raka. Studija sprovedena u Americi, koja je obuhvatila 2.500 proizvoda za čišćenje, pokazala je da više od četvrtine njih sadrži sastojke povezane sa razvojem karcinoma. Često je teško saznati šta tačno ti proizvodi sadrže jer proizvođači nisu uvek dužni da navedu sve sastojke.
Kako smanjiti rizik? Razmislite o prelasku na ekološki prihvatljiva sredstva za čišćenje ili napravite svoja sredstva koristeći prirodne sastojke poput sirćeta, limuna ili sode bikarbone. Iako se i neki proizvodi označeni kao “eco-friendly” mogu pokazati štetnim, generalno sadrže manje opasnih hemikalija.
3. Listići za omekšavanje veša
Listići za sušilicu, koji čine odeću mekom i mirisnom, često sadrže hemikalije koje mogu preći na tkanine i potom na našu kožu. Testiranje 25 proizvoda za domaćinstvo sa mirisima pokazalo je da polovina njih sadrži barem jednu kancerogenu supstancu. Ovi toksini mogu da izazovu iritaciju kože, ali i dugoročnije zdravstvene probleme.
Kako smanjiti rizik? Razmislite o korišćenju prirodnih omekšivača, poput sirćeta ili proizvoda bez mirisa i hemikalija. Takođe možete koristiti vunene loptice za sušenje veša koje prirodno omekšavaju tkanine.
4. Pesticidi
Pesticidi se koriste za suzbijanje korova, insekata i drugih štetočina u baštama i domaćinstvima, ali mnogi od njih sadrže hemikalije koje su povezane sa povećanim rizikom od karcinoma. Jedan od najčešće korišćenih sastojaka u pesticidima je glifosat, koji Svetska zdravstvena organizacija smatra verovatno kancerogenim, dok Evropska agencija za sigurnost hrane smatra suprotno. Bilo kako bilo, sve je više dokaza koji povezuju pesticide sa hormonalnim poremećajima i povećanim rizikom od raka.
Kako smanjiti rizik? Ako koristite pesticide u bašti, obavezno nosite zaštitnu odeću i rukavice kako biste izbegli kontakt sa kožom. Razmotrite i prirodne metode kontrole štetočina, kao što su organski pesticidi ili mehaničko uklanjanje korova.
5. Veštačke boje u hrani
Mnogi proizvodi, uključujući hranu, napitke, pa čak i vitaminske suplemente, sadrže veštačke boje. Istraživanja pokazuju da devet vrsta boja koje se koriste u prehrambenoj industriji može biti kancerogeno. Od 1955. godine, upotreba prehrambenih boja se povećala pet puta. Neki naučnici smatraju da ovi aditivi nemaju mesta u ljudskoj ishrani, iako su potrebna dodatna istraživanja kako bi se tačno utvrdio njihov uticaj na zdravlje.
Kako smanjiti rizik? Izbegavajte prerađenu hranu i proizvode s veštačkim bojama. Umesto toga, birajte prirodno obojenu hranu, poput svežeg voća i povrća.
6. Ogrlice protiv parazita za kućne ljubimce
Ogrlice koje štite kućne ljubimce od buva i krpelja sadrže hemikalije koje mogu biti opasne, ne samo za životinje, već i za ljude koji su u kontaktu sa njima. Dve hemikalije, propoksur i tetraklorvinfos, poznate su po tome što povećavaju rizik od karcinoma i mogu izazvati neurološka oštećenja kod dece.
Kako smanjiti rizik? Umesto hemijskih ogrlica, razmislite o korišćenju prirodnih alternativa ili tretmana protiv buva i krpelja koji su sigurniji za zdravlje.
7. Hidratantne kreme
Iako su kreme za negu kože deo svakodnevne rutine mnogih ljudi, treba biti svestan da mnogi od ovih proizvoda sadrže parabene – hemikalije koje mogu izazvati hormonske poremećaje i povezane su sa rizikom od karcinoma. Parabeni su konzervansi koji sprečavaju rast bakterija i gljivica u kozmetičkim proizvodima, ali njihova prisutnost može imati dugoročne zdravstvene posledice.
Kako smanjiti rizik? Birajte kreme i losione koji ne sadrže parabene, a pri kupovini kozmetike potražite proizvode sa prirodnim sastojcima.
8. Sredstva za pranje veša
Mnogi deterdženti za pranje veša sadrže hemikaliju 1.4-dioksan, koja se koristi i u industrijskim tečnostima poput rashladnih sredstava. Iako nema dovoljno podataka o dugoročnim efektima ove hemikalije na ljude, poznato je da povećava rizik od raka kod životinja.
Kako smanjiti rizik? Koristite ekološki prihvatljive deterdžente koji ne sadrže 1.4-dioksan ili druge štetne hemikalije.
9. Lak za nokte
Lakovi za nokte često sadrže formaldehid, hemikaliju koja se koristi kao konzervans, ali i kao dezinfekciono sredstvo u salonima za manikir. Dugotrajna izloženost formaldehidu povećava rizik od karcinoma, posebno za one koji redovno rade s ovim hemikalijama.
Kako smanjiti rizik? Koristite lakove za nokte bez formaldehida, toluena i drugih štetnih sastojaka, ili birajte prirodne lakove koji su bez štetnih sastojaka.
10. Mirisne sveće
Ako je vaš omiljeni način odstranjivanja lošeg mirisa u domu paljenje mirisnih sveća, to može biti štetno za zdravlje. Neka istraživanja pokazuju povećani rizik kod dece čiji su roditelji imali običaj da pale sveće tokom trudnoće ili perioda dojenja. Materije koje se gorenjem oslobađaju nisu uopšte bezopasne.
Kako smanjiti rizik? Postoje sveće koje su napravljene od prirodnih mateijala i nisu štetne za vas i okolinu.