Grad Sombor već petu godinu za redom sprovodi proces uključivanja građana u odlučivanje o trošenju sredstava koja se prikupljaju kroz naplatu poreza na imovinu. Na taj način se povećava interesovanje građana za utrošak sredstava koji svi plaćaju, a takođe, podiže se svest o značaju uključenja građana u odlučivanje na lokalnom nivou.
Tokom prethodne četiri godine, sprovedena su četiri ciklusa Participativnog budžetiranja u okviru kojih si građani davali svoje predloge i glasali za najbolje, koji su realizovani u okviru gradskog budžeta. Naredni logični korak bio je proširenje aktivnosti u okviru procesa uključivanja građana i podizanja transparentnosti u radu lokalne samouprave.
U okviru USAID-ovog Projekta za odgovornu vlast Grad Sombor je izabran za dobijanje tehničke podrške zbog visokog nivoa interesovanja i opredeljenosti za sprovođenje reformi koje su usmerene na borbu protiv korupcije unapređenje odgovorne vlasti i učešća javnosti u upravljanju lokalnom zajednicom. Jedan od prvih koraka je uključivanje javnosti u kreiranje budžeta, te je doneta odluka da se krene sa javnim raspravama o budžetu grada Sombora, po mesnim zajednicama kako bi se svim građanima omogućilo da na direktan način kroz komunikaciju sa nadležnima u Gradskoj upravi iznesu prioritete svojih zajednica.
Prvi sastanak biće održan u utorak 5. novembra 2019. Godine u Velikoj sali Županije za sve gradske mesne zajednice i zainteresovane građane, sa početkom u 12 časova.
Raspored ostalih sastanaka izgleda ovako:
- Sreda 6. novembar 2019. godine u 12 časova u MZ Bezdan za mesne zajednice Bezdan, Bački Breg, Kolut i Bački Monoštor
- Četvrtak 7. novembar 2019. godine u 12 časova u MZ Kljajićevo za mesne zajednice Kljajićevo, Čonoplja i Telečka
- Utorak 12. novembar 2019. godine u MZ Stanišić u 12 časova za mesne zajednice Aleksa Šantić, Stanišić, Miletić i Riđica
- Sreda 13. novembar 2019. godine u 12 časova u MZ Stapar za mesne zajednice Stapar i Doroslovo
- Četvrtak 14. novembar 2019. godine u 12 časova u MZ Gakovo za mesne zajednice Gakovo i Rastina.
Stvaranje dobre uprave je dugoročan proces koji traži učešće i poverenje javnosti, odnosno građana, te je potrebno i dalje podsticati aktivnosti u oblastima učešća građana i odgovornijeg i transparentnijeg rada lokalne samouprave. Zbog toga je Sombor prepoznao značaj i prihvatio širenje Partnerstva za otvorenu upravu na lokalnom nivou.
Poslovi informisanja i odnosa sa javnošću