U Obrenovcu je završen projekat vredan 215 miliona evra, finansiran je iz kredita Japanske agencije za međunarodnu saradnju, i postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova na četiri bloka u termoelektrani “Nikola Tesla A” od danas radi. Doduše, u probnom režimu.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović istakla je da se ovim postrojenjem smanjuje emisije sumpordioksida za 30%, dok će se značajno smanjiti i emisije praškastih materija.
– Obrenovac, Beograd i okolina time će imati značajno kvalitetniji vazduh. Termoelektrana sada može da se meri sa bilo kojom u Evropi i svetu – rekla je ministarka.
Odsumporavanje se odvija vlažnim postupkom u kojem se koristi kreč, a proizvod toga će biti gips, što će doprineti razvoju cirkularne ekonomije, dok predstavnici EPS-a veruju da će godišnja proizvodnja gipsa biti 500 miliona tona.
Đedović Handanović je rekla da će upravo stvaranje gipsa doprineti dodatnom prihodu našoj zemlji.
Najveći ekološki projekat u ovom delu Evrope
Dodala je i to da je taj projekat rezultat sinergije japanskih i srpskih stručnjaka. Da je u pitanju najveći ekološki projekat u ovom delu Evrope smatra ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.
Vujović je rekla da će se ovim postrojenjem rešiti problem aerozagađenja, a da će se istovremeno produžiti radni vek elektrane.
– Ovaj projekat je ključan uspeh za unapređenje životne sredine – rekla je Vujović i napomenula je da je korišćena najsavremenija japanska tehnologija i da je sve rađeno po evropskim i svetskim standardima.
Istakla je da je zaštita životne sredine prioritet u radu vlade i očekuje da će se tako nastaviti i kada se formira nova izvršna vlast.
V.d. direktora EPS-a Dušan Živković kaže da su se izgradnjom ovog postrojenja emisije štetnih gasova usaglasile sa evropskim standardima i domaćim propisima.
– Emisiju sumpordioskida smanjili smo na ispod 200mg po kubnom metru u odnosu na zakonom propisanih ispod 400mg, dok je emisija praškastih materija smanjena na ispod 20mg po metru kubnom – rekao je Živković i podsetio da se isto postrojenje gradi i u TENT B, a da se kraj radova očekuje sledeće godine.
Time će se staviti tačka na emisije štetnih gasova na svim velikim postrojenjima EPS-a, istakao je Živković.
Svečanosti su prisustvovali i predstavnici Japana, Taniguči Noriaki, zamenik generalnog direktora “Micubiši Pauer-a” (Mitsubishi Power) i Osaka Jasuši, zamenik ministra spoljnih poslova Japana.
Osaka, kojem je ovo prva poseta Srbiji, istakao je da je u postrojenje ugrađena japanska tehnologija i znanje koje se sticalo kada se njegova zemlja borila protiv zagađenja.
On je podržao put Srbije ka dekarbonizaciji i izrazio uverenje da će ovaj projekat značajno uticati na zdravlje ljudi.
– Ovaj projekat je simbol prijateljstva naše dve zemlje kao što je to bio slučaj sa žutim autobusima iz Japana koji su prošle godine završili rad – rekao je Osaka.