Postoje dani u mesecu kada je bol koji ih prati toliko jak da niste u stanju da mrdnete iz kreveta. Ako se svakog meseca osećate ovako za vreme ciklusa, to znači da patite od dismenoreje. Saznajte šta je to i kako možete sebi da pomognete i olakšate bolove.
Bol koji se može javiti tokom ciklusa vas ometa u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, često morate da izostanete sa posla i jedino što vam je važno jeste da što pre prestane? Ovo je mnogim damama poznato stanje, a ono ima i stručan naziv – dismenoreja.
Jedna od najvećih zabluda kada je reč o dismenoreji jeste da je ne treba lečiti. Izbor odgovarajućeg leka, kao i promena stila života mogu, međutim, olakšati ove neprijatne tegobe i u velikoj meri nam olakšati te dane.
Šta su menstrualni bolovi?
Reč dismenoreja je grčkog porekla (dis – bolno, men – mesecno, reja – teci) i znaci „otežan mesečni tok“. Smatra se da polovina žena koje imaju menstruaciju ima i dismenoreju. Ona može biti teška i onemogućiti normalno funkcionisanje žene od 1 do 3 dana mesečno i najčešće prati ovulatorne cikluse.
U najvećem broju slučajeva ne postoji organski uzrok ovih tegoba i tada se radi o takozvanoj primarnoj dismenoreji, koja se javlja počev od prvih menstruacija u životu. Tegobe karakteristične za dismenoreju su grčeviti bolovi u donjem delu stomaka, koji se najčešće javljaju nekoliko dana uoči same menstruacije, ili na samom početku. Bol podseća na stezanje, i javlja se iznad stidne kosti i širi ka krstima. Može biti praćen mukom, povraćanjem i glavoboljom. Kod nekih žena ovi bolovi su toliko jaki da ih potpuno onesposobljavaju za rad i normalno funkcionisanje. Bol traje 2 do 3 dana.
Uzrok primarne dismenoreje jeste povećana proizvodnja endometrijalnih prostaglandina, koji dovode do nedostatka kiseonika u materici, ishemije i bola.
Dokazano je povećano prisustvo prostaglandina u sekretornom endometrijumu koji je tipičan za ovulatorne cikluse. U anovulatornim ciklusima tj. u odsustvu progesterona nema povećane koncentracije endometrijalnih prostaglandina tako da je menstrualno krvarenje bezbolno. Mogući uzroci su i psihološki.
Ako menstruacije postanu bolne kasnije tokom života, radi se o sekundarnoj dismenoreji. Najčešći uzrok je endometrioza, a ostali uzroci su upale u maloj karlici, miomi, polipi, priraslice, anomalije materice, suženja cervikalnog kanala i ciste jajnika.
Uzroci dismenoreje otkrivaju se ginekološkim pregledom, ultrazvukom, hormonskim analizama, laboratorijskim i mikrobiološkim pregledom, a nekada je neophodno uraditi histeroskopiju i laparoskopiju.
Kako sebi da olakšate tegobe?
Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL) pomažu u otklanjanju bolova i grčeva. Najbolje bi bilo da se posavetujete sa lekarom ili farmaceutom o tome koji je od ovih lekova najbolji za vas.
Masaža koja opušta mišiće stomaka može dosta da pomogne. Preporučuje se izbegavanje pića koja sadrže kofein, kao i izbegavanje pušenja i alkoholnih pića.
Primećeno je da žene koje aktivno vežbaju imaju slabije menstrualne bolove. Za sprečavanje pojave grčeva preporučuje se upražnjavanje fizičke aktivnosti što je češće moguće.
Izvor: Zdrava i fit