Možda zvuči čudno, ali čišćenje ponekad može učiniti više štete nego koristi. Neke stvari ne moraju da se čiste prečesto i zahtevaju posebnu negu.
Tiganje od livenog gvožđa, drveni nameštaj, pa čak i farmerke, mogu se pokvariti ako ih previše čistimo ili peremo.
Peškiri
Ne morate da perete peškire svaki put kada ih koristite. Sasvim je bezbedno koristiti peškir nedelju dana, pod uslovom da se dobro osuši. Sušenje peškira ne samo da će vam uštedeti vreme za pranje, već će ih i održavati u dobrom stanju.
Drveni nameštaj
Ispostavilo se da sprejevi na bazi voska za brisanje drvenog nameštaja mogu stvoriti masne naslage koje privlače više prašine i prljavštine kada se koriste više od jednom ili dva puta mesečno. Dakle, ako imate tendenciju da obrišete svoj nameštaj svaki dan, najbolje je da to uradite suvom krpom.
Posude od livenog gvožđa
Verovatno ste više puta prali svoje posude od livenog gvožđa deterdžentom za pranje sudova. Međutim, ovo je veliki “ne-ne” jer ovaj deterdžent može oštetiti liveno gvožđe. Ispravna stvar je da koristite rastvor krupne soli i vode da biste uklonili sve zagorele ostatke. Važno je ostaviti da se posuda osuši nakon pranja jer čak i nekoliko kapi vode može izazvati rđu. Ne morate previše često da ga perete ako možete da očistite posudu jednostavnim brisanjem, zaustavite se na tome. Imati malu količinu ulja nakon čišćenja nije problem.
Ogledalo
Svakodnevno prskanje ogledala sredstvom za čišćenje stakla može ga oštetiti. Crne tačke se mogu pojaviti oko ivica ili čak u sredini. Najbolje je da čistite ogledalo ne više od jednom nedeljno da biste izbegli ove probleme.
Šporet
Čak i ako kuvate svakodnevno, nema razloga da temeljno čistite šporet svaki dan osim ako se stvarno ne zaprlja. Na kraju krajeva, hrana ne dolazi u kontakt sa površinom šporeta tokom kuvanja i visoka toplota efikasno ubija klice. U redu je da obrišete šporet nakon kuvanja i očistite ga jednom mesečno.
Džemperi
Potpuno je u redu nositi džemper nekoliko puta pre nego što ga operete i to do šest nošenja, ako se nosi sa potkošuljom. Prečesto pranje vunene odeće može da je ošteti i brzo će izgubiti oblik.
Farmerke
U redu je da perete farmerke nakon 4-5 nošenja. Zanimljivo je da proizvođači teksasa čak preporučuju pranje samo jednom u 6 meseci. Da bi farmerke ostale sveže, možete ih staviti u zamrzivač preko noći. Takođe, možete napraviti osvežavajući sprej od 1/4 šolje alkohola, 1/4 šolje vode i 3 kapi esencijalnog ulja lavande.
Pidžama
Perite pidžamu otprilike jednom nedeljno ili svaka 3-4 dana ako se znojite u snu. Međutim, vredi napomenuti da ako nosite pidžamu ceo dan, moraćete da je perete češće. Istuširajte se pre spavanja da bi vaša pidžama ostala sveža.
Glineno posuđe
Ne preporučuje se pranje glinenog posuđa deterdžentom. Ako iimate glineni čajnik treba da znate da glina ima tendenciju da upije ukus vašeg čaja i poboljšava ukus pića sa svakim kuvanjem. Dovoljno je izbaciti iskorišćene listove čaja i isprati čajnik toplom vodom.
Mobilni telefon
Koliko god da želite da obrišete telefon svaki dan, nije neophodno da to radite. Umesto toga, neka bude pravilo da operete ruke pre nego što dodirnete ekran osetljiv na dodir. Najbolje je da očistite telefon antibakterijskom maramicom jednom nedeljno.