Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Upoznavanje dece s muzikom

Muzika je prirodni deo života dece. Oni mogu pevati svojim punjenim životinjama, udarati nogama u ritmu i uživati kada im roditelji pevaju – čak iako mama i tata baš i nisu izvrsni pevači.

Ovo rano upoznavanje sa muzikom je više od zabavljanja. Ono može podstaći učenje, služiti kao važan deo dečje rutine i može ponuditi doživotne koristi.

Muzika doprinosi, kako eksperti kažu, „bogatom čulnom okruženju“. Ovo, jednostavno znači izlaganje dece širokom spektru ukusa, mirisa, tekstura, boja i zvukova – tom prilikom stvaraju se nervne veze između ćelija i mozga deteta.

Te nervne veze će pomoći deci u skoro svakoj oblasti u školi, uključujući čitanje i matematiku. Čak i samo slušanje muzike može stvoriti ove veze, ali najveći uticaj na decu ima aktivno učestvovanje u muzičkim aktivnostima.

Naravno, postoji i drugi razlog za uvođenje muzike u život vašeg deteta: prijatno je i za vas i za dete. Ova činjenica neće biti začuđujuća za roditelje koji pevaju sa svojim detetom, njišu se i zajedno se okreću uz omiljeni CD ili slušaju uspavanke dok uspavljuju svoje dete.

Između prve i treće godine, dete najbolje reaguje na muziku kada je aktivno iskusi. Pasivno slušanje (na primer u kolima) je dobro, ali tražite priliku da se vaše dete ljulja, maršira, tapka, pljeska i kreće u ritmu.
Slušajte pesme koje idu uz jednostavne pokrete ruku ili plesne pokrete, kao što su ” Taši taši tanana” ili “Kad si srecan.. “.ili “Hoki Poki”. Za mlađu decu, krilo roditelja je dobro mesto da se spoje muzika i pokreti. Neka vam vaše dete bude okrenuto licem i osigurajte da se smeje dok poskakujete kolenima uz pesme kao što su ” Djiha,djiha četiri noge… “ ili ” Skoči zeko hop hop hop “ .
Ako ne znate mnogo dečijih pesama, možete pozajmiti knjige, CD-e ili DVD-eve iz lokalne biblioteke. Sačinite sopstvene blesave pesmice i pokrete rukama. Pokušajte da koristite ime svoga deteta u pesmi ili rimi. Ili samo pustite muziku i zajedno igrajte. Pokažite svom detetu kako da igra uz muziku tako što ćete se brzo okretati uz brze pesme, a polako njihati uz sporije. Uvedite rekvizite kao što su marame, baloni ili punjene životinje, neka i oni igraju sa vama i vašim detetom.
Muzika može da uči – pesme su mnogo zabavnije od fleš kartica i mogu da nauče decu važnim činjenicama i veštinama. Na primer, pevanje ABC pesme može da pomogne detetu da nauči alfabet, „Deset ljutih gusara” uči brojanje, a ” Ala je lep ovaj svet” pomaže sa rimom i memorijom.
Možete ohrabriti druženje i razvijati okretnost uz pesmice kao što su “Ringe ringe Raja… “ , ” Ide maca oko tebe” ili “Ivin Voz”

Verovatno ćete primetiti da vaše dete voli nove pesme i želi da ih sluša iznova i iznova. One vam mogu postati dosadne, ali vaše dete je na putu da nešto otkrije. Ponavljanje pomaže deci da uče.
Važno je da znate da deca neće naučiti da čitaju ili razumeti muziku u ovom trenutku. Možete primetiti da vaše dete peva izmišljene pesme, koje idu od visokih do niskih tonova i opet se vraćaju. Ove pesme obično nemaju ustaljen ritam.

Deca ovog uzrasta obično uče da održavaju stalan ritam i prave koordinisane pokrete – veštine koje su važne za kasnije učenje matematike i čitanja. Ohrabrite ovaj razvoj udaranjem ritma nogom dok pevate stihove jednostavog ritma.

Dodavanje instrumenata

Ako želite da upoznate svoje dete sa instrumentom, neka to bude jednostavno. Deca uživaju u instrumentima koje mogu da tresu; zvona, zvečke, tamburice… Kako vaše dete raste i postaje koordinisanije, probajte da uvodite instrumente koji se udaraju, kao što su dečiji bubnjevibongosi, neki mali timpani, ili na primer ksilofon i sl.

Neki dvogodišnjaci i trogodišnjaci mogu da koriste jednostavne duvačke instrumente, kao što su pištaljke i frulice. Mnoge kompanije danas proizvode instrumente koji su veličinom i oblikom prilagođeni za male ruke i koji su bezbedni za decu – proverite etiketu prilikom kupovine.
Deca obično ne polaze na formalnu nastavu sviranja instrumenata dok ne postanu malo starija, ali možda ste čuli za Suzuki metod.

Pripremljen je za violinu, za decu koja imaju 2 – 3 godine, ali roditelji moraju da budu prisutni na časovima i da budu uključeni u nastavu i proces učenja.

Ako vaše dete počne sa formalnim časovima, osigurajte da ga uči sertifikovani nastavnik u uglednoj školi i da je instrument koji koristi prikladan za njega. Naravno, imaćete razumna očekivanja o stepenu muzičkog usavršavanja vašeg deteta u ovoj dobi.

Muzika može da smiruje

– Jednom kada se vaše dete upozna sa muzikom, on može biti izvor smirivanja. Nemojte se iznenaditi ako čujete da vaše dete peva u krevetu ili dok se igra ili da peva lutkama ili plišanim igračkama, naročito ako ste mu stvorili naviku da peva sebi.
Kada muzika postane deo svakodnevne rutine, ove pesme mogu pomoći vašem detetu da zna šta da očekuje i da se oseća sigurnije. Na primer, ako uvek pevate uspavanku za vreme spavanja ili dremanja, vaše dete će je doživljavati kao uvod spavanju.

Navedeno je još par načina na koje muzika može da pomogne vašem detetu:
– kupanje („Trljaj, trljaj, sve se puši, perem glavu, vrat i uši“)

Ali nećemo vam otkriti baš sve. Da li bi VI mogli da se setite neke pesmice koji bi pomogla u ovim aktivnostima ?

– skupljanje igračaka ?

– pranje zuba ?

U dodatku, možete da pevate da biste promenili svoje ili detetovo raspoloženje. Lagana muzika je pogodna za spavanje, glasnija energičnija muzika je pogodna za, npr. skupljanje igračaka.

Preuzeto: Vrticportal.com

Tagovi:
Pročitajte još: