Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Uskoro izgradnja helidroma i u Kliničkom centru Srbije

U krugu Kliničkog centra Srbije u Beogradu uskoro će biti sagrađen helidrom. To će biti četvrta platforma opremljenja za sletanje helikoptera u Republici. Nabavkom ove vrste letelica i izgradnjom mesta za poletanje i sletanje Srbija posle mnogo godina obnavlja službe traganja i spasavanja, kao i medicinske evakuacije vazdušnim putem.
Hitno zbrinjavanje ugroženih pacijenata do klinika višegodišnja je potreba zdravstvenog sistema, a izvršavanje zadataka traganja i spasavanja obaveza je države koju nameću međunarodni propisi o ustrojstvu vazdušnog saobraćaja. Kupovinom helikoptera “Airbus H145M” za vojsku i policiju, kao i najavljenim novim nabavkama, država je stvorila preduslove za novi uzlet svojih vazduhoplovnih službi.
Izgradnjom helidroma u Kliničkom centru Srbije biće eliminisan problem gubljenja dragocenog vremena u transportu pacijenata sa piste na Banjici do beogradskog Urgentnog centra. Nedavnim otvaranjem slične platforme u Nišu, Srbija se primakla standardu da se baze helikoptera za hitno reagovanje stacioniraju na udaljenosti manjoj od 200 kilometara. Svi potrebni uslovi za vertikalno poletanje i sletanje postoje još samo na Aerodromu “Nikola Tesla”.

– Reorganizacija ovih službi veoma je značajna ne samo za vojsku i MUP, već i za državu u celini – kaže vazduhoplovni pukovnik u penziji Radovan Bjelić, stručnjak za avijaciju. – Služba traganja i spasavanja neophodna je kao sastavni deo civilne avijacije, ali je i najvažnija adresa za zadatke pomoći stanovništvu – evakuaciju ugroženih iz poplava, požara, dopremanje hrane, lekova… Ovi zadaci izuzetno su cenjeni i u međunarodnim vojnim i civilnim misijama, a država koja ima resurse za to inkasira veća sredstva iz međunarodnog budžeta.
Nedavno nabavljene letelice ispunjavaju sve uslove za ovu vrstu zadataka. Među Airbus helikopterima koji ulaze u VS i MUP pojedini primerci posebno su opremljeni za ove misije. Dve vojne letelice imaće i posebnu opremu – elektrooptička sredstva, infracrveni sistem “flir”, far za traganje, dizalica, konopac, specijalne makaze za sečenje sajli… Ni ruske letelice Mi-17, koje su takođe u državnim trebovanjima, ne zaostaju po mogućnostima za ovu vrstu misija.
Foto: CoolKengzz/shutterstock.com
Preuzeto: eKapija
Tagovi:
Pročitajte još: