Postoji više uzroka pojave kašlja kod dece, kao i različite metode kako da ga ublažite i olakšate disanje svom mališanu. Evo nekoliko tretmana koji mogu biti od pomoći:
1. Dovoljan unos tečnosti
Dajte detetu da pije više tečnosti jer ona prevenira stvaranje gustog sekreta, a vruće supe i napici ublažavaju bol u grudnom košu i grlu i smanjuju količinu sluzi.
2. Inhaliranje
Omugućite detetu da udiše vlažan vazduh jer on može da olakša disanje i smanji intenzitet kašlja.
To možete učiniti na nekoliko načina:
– U sobu gde dete spava stavite ovlaživač vazduha.
– Pustite vrelu vodu da teče u kadu i zatvorite vrata. Kada para ispuni kupatilo, uđite sa deteteom na desetak minuta. Pričajte mu i pevajte kako bi bilo opušteno.
– Okačite vlažan peškir u dečijoj sobi.
3. Inhalacija hladnim vazduhom
Ukoliko dete muči suv kašlja, inhalirajte ga hladnim vazduhom. Otvorite prozor kako bi dete udahnulo svež vazduh ili ga izvedite napolje. Udisanje hladnog vazduha može smanjiti otok u respiratornom sistemu, što će suzbiti kašalj.
4. Smanjenje fizičke aktivnosti
Suvi kašalj se pogoršava pri povećanoj fizičkoj aktivnosti, te bi dete koje ima ovaj problem trebalo da izbegava vežbe.
5. Lekovi protiv kašlja
Lekovi protiv kašlja mogu ublažiti simptome i pomoći mališanu. Postoje dve vrste ovih lekova:
– Lekovi protiv zrelog kašlja koji pomažu izbacivanje skreta.
– Lekovi koji suzbijaju suv kašalj. Njih ne bi trebalo primenjivati kod zrelog kašlja jer se upravo zahvaljujući refleksu kašlja sekret izbacuje iz organizma. Takođe, ovi lekovi se ne daju deci mlađoj od 12 meseci.
6. Vakcinacija (vakcina protiv velikog kašlja)
Deca koja nisu primila DTP vakcinu (obaveznu vakcinaciju protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja) ili drugu petovalentnu vakcinu (Pentaksim ili Infanriks – protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečije paralize i Haemophilus influenzae tip B), kao i odrasli sa slabim imunitetom mogu oboleti od velikog kašlja, te je imunizacija važna u borbi protiv ovog oboljenja.
Preuzeto: Yumama.com