Treći talas korone naglo je zahvatio samo Beograd, gde je prošle nedelje svaki deseti sumnjivi pacijent bioi pozitivan. Ipak, epidemiolog Predrag Kon ističe da se ne očekuuje eksplozivni rast krive zaraženih i da je u Beogradu u odnosu na isti period prošle godine dva puta asmanjen broj akutnih respiratornih infekcija.
Da korona u Srbiji ponovo hvata zamajac, moglo se videti prošle nedelje, kada je broj zaraženih iz dana u dan rastao, da bi 11.oktobra bilo 102 pozitivnih na Covid-19 od ukupno 2906 testiranih. Taj broj pokazao je da je takozvani Konov koeficijent, tj procenat zaraženih u odnosu na broj testiranih stigao do zabrinjavajućih 3,51%.
Alarmantan podatak, pogotovo ako se ima u vidu da se u epidemiji donekle prihvatljivim smatra koeficijent zaraženih do 2,5%.
Međutim dr Kon ne paniči.
– U Beogradu se jasno vidi registrovano povećanje, da li ćemo ga nazvati talas ili kako god, u svakom slučaju povećanje je krenulo. Zasad je to samo Beograd, nema povećanja u ostalim delovima zemlje.
– Mi ćemo u toku narednih nedelja ili uspeta da značajno usporimo taj porast gde se on tako naglo neće videti ili će se desiti da ide nekim prirodnim tokom. Mi za sada već možemo da tvrdimo da neće ići onakvim tokom kakvim bi išao, zahvaljujući tome sto sprovodimo nadzor nad akutnim respiratornim infekcijama i imamo posebno organizovani nadzorni sistem u školama.
– Jasno se uočava da akutnih respiratornih infekcija , među kojima je i Covid-19, imamo preko dva puta manje nego u isto vreme prošle godine, što znači da sestem zaštite i mere koje se sprovode nesumnjivo daju rezultate.
– To će značajno usporiti i Covid-19. Upravo zbog toga ne očekujemo neki eksplozivan porast, ali ne možemo reći da nas mimoilazi to povećanje ili talas, kako god ga nazvali, koji je na samom početku u ovom trenutku – objašnjacva Kon.Razlike u brojevima
Kako kaže, posebno se prati ono što se dešava u kovid ambulantama u Beogradu.
– Dobijamo podatke koji se svakodnevno objavljuju preko kovid sistema. Brojevi preko kovid sistema su veći od onih koje mi dobijamo iz kovid ambulanti. To je vrlo bitno reći jer je uvek broj koji se objavljuje preko kovid sistema veći od onog što mi dobijamo iz kovid ambulanti. Zašto je to tako? Verovatno zato što se u taj broj uključuju podaci iz raznih drugih laboratorija koje mi direktno ne pratimo. To su one laboratorije gde se ispituju građani na lični zahtev, alui i oni iz hospitala, trijažnih centara Infektivne klinike, KBC Bežanijska kosa i drugih… Tako da je na osnovu toga jasno da je Beograd u ovom trenutku dominantan po pitanju utvrđivanja novoobolelih.
– Takođe, u Beogradu od onih koji su bili sumnjivi u kovid ambulantama tokom protekle nedelje imali smo 11,6% pozitivnih. Govorim samo o PCR testuranju. To jesu podaci koji pokazuju da se ovo povećava i dalje se očekuje da će se on povećavati. – apostrofira Kon.Nema prenošenja u školama
Kon kaže da se zaražava sve više đaka.
– Ono što je jako značajno jeste da se ne otkriva transmisija virusa , nego su sve to pojedinačni slučajevi koji dolaze spolja. Ali nema prenošenja u školama, što je vrlo bitno- naglašava Kon.
Nadzorni sistem koji je napravljen u školama, kaže Kon, nije napravljen da uopšte ima potrebe za zatvaranjem škola.
– Znači, treba da bude jasno: svi oni koji su bolesni ili poztivni ne idu u školu. Čitav sistem je napravljen da se preventivno udalje i oni koji su bili u kontaktima. Mi imamo primere da kada se pojave dva slučaja u jednoj grupi, čitava ta grupa ide na onlajn nastavu dve nedelje. Nema nijednog epidemiološkog razloga da se škole zatvaraju, ali ima organizacionih – apostrofira KonRizik – velike firme
kako kaže, trenutno najveći rizici od Covid-19 u velikim organizacijama sa više hiljada zaposlenih.
– Tu je objektivno rizik jer nemamo takav nadzorni sistem koji nam obezbeđuje da znamo sve u svakom trenutku. Dakle, tu jako mnogo zavisi i od zaposlenih i od organizacije samog posla. S druge strane, u tim velikim kolektivima sa nekoliko hiljada zaposlenih transport treba da bude sa minimalnim rizikom, sa malom gustinom, a opet to zavisi od broja transportnih sredstava. To je nešto što nije do kraja razrešeno i traži još dodatne pažnje i više brige da ne dođe do zaražavanja. – ističe Kon.
Da ne bi došlo do eksplozivnog rasta Covid-19, neophodno je da se obrati pažnja na svakog zaraženog.
– Svaki pojedinačni slučaj se ispituje. To podrazumeva da se prati zdravstveno stanje tih kontakata i da se odmah jave u slučaju bilo kakvih tegoba. To je suština. Oni koji su pozitivni, a treba da kod kuće da se leče, oni su u takozvanoj kućnoj izolaciji zbog lečenja. To su dve odvojene stvari. Jedna je samoizolacija zbog toga što je neko bio u kontaktu, a ostao je potpuno zdrav, a druga je kućna izolacija. i jedno i i drugo funkcioniše i dalje. Zbog toga mi i te kako usporavamo virus. Međuti m činjenica je da ulazimo u sve hladnije vreme. Ulazimo postupno sve više u jesen pa kasnije u zimu, kada je teško očekivati da će samo ove mere uspeti da ga zaustave. Dakle, mi nemamo druge mere pred nama osim maske, držanja udaljenosti i higijenskih mera. – uverava Kon.
Preuzeto: Srbija Danas