Sam prelazak sa dojenja na čvrstu hranu, može da bude stresan za roditelje.
Česta su pitanja: Kad je pravo vreme, sa čim početi, da li beba sme da jede ovo ili ono. Meso je definitivno jedna od najvećih nedoumica.
Meso je definitivno jedna od namirnica sa kojima ne treba žuriti, iako su nutrijenti iz mesa veoma važni za bebin neometan rast i razvoj.
U ishrani beba meso predstavlja odličan izvor belančevina, cinka i gvožđa, a najnovija istraživanja pokazuju da se verovatnoća za razvoj anemije znatno smanjuje kod dece koja makar 4 pute nedeljno jedu meso. Tome doprinosi visok sadržaj vitamina B grupe, posebno vitamina B12, kojeg nema u namirnicama biljnog porekla, a koje ima jak uticaj na krvne sudove.
Najbolje bi bilo da meso u bebinu ishranu uvedete nakon 6. meseca. Do tada ste već uveli žitarice i pasirano voće, pa se beba sasvim sigurno navikla na njihov ukus i teksturu.
Pedijatri preporučuju da na početku uzimate manje masno meso, najbolje piletinu ili ćuretinu i to najbolje, za početak, kao deo drugog obroka, poput kašice ili supe. Ova “posnija” mesa, manje su alergenska, pa je i manja mogućnost da će dete razviti bilo kakav problem zbog njih.
Važno je da prilagodite zalogaje bebi te da joj dajete pasirano sve dok ne bude mogla da samostalno žvaće hranu. Količine mesa u hrani povećavajte vremenom.