Kada očekujete bebu i željno iščekujete trenutak kada ćete je upoznati, imate brojne dileme u vezi sa svim što vas očekuje. Mnoge mame nisu sigurni kako da izaberu benkice za bebu, a tek kada novorođenče stigne, nastupa dilema koja muči gotovo sve mame – koliko beba treba da jede?
Posebno mame koje doje svoje mališane budu strahu da li dete jede dovoljno jer ne mogu da vide količinu mleka koju popiju, mada i one čiji mališani piju formulu često imaju isti strah.
Merenje kilaže
Mnoge mame mere detetovu kilažu pre i posle hranjenja kako bi utvrdile koliko mleka je dete popilo, ali pedijatri ne savetuju da se to radi jer postoji rizik da mame postanu maltene opsednute time. Umesto toga, kažu da je bolje meriti dete jednom nedeljno, uvek u isto vreme i pod istim okolnostima (najbolje ujutru, posle buđenja) kako bi se video nedeljni napredak, piše sajt mamovediya.com.ua.
Normalnim rastom novorođenčeta u prvih nekoliko meseci smatra se napredovanje od 150/200 grama nedeljno.
Koliko novorođenče treba da jede
Postoje neke opšte preporuke u vezi sa tim koliko bi novorođenče trebalo da jede, ali je uvek najbolje da to pitate i svog pedijatra, koji će vam dati savete baš u skladu sa potrebama vaše bebe.
Ukoliko beba pije majčino mleko, pedijatri najčešće savetuju da dojite bebu na zahtev tj. kada god ona iskaže potrebu za tim.
Ako beba ima najmanje pet, šest mokrih pelena dnevno i redovnu stolicu, to uglavnom znači da unosi dovoljno mleka.
Imajte na umu da prvih nekoliko dana života bebe piju veoma malo mleka, odnosno izuzetno hranljivog kolostruma. Takođe, normalno je čak i da beba izgubi malo na težini prvih dana, i to uglavnom bude gubitak od pet do deset odsto njene ukupne težine.
U vezi sa tim koliko novorođenče treba da jede po obroku u prvih sedam dana, imajte na umu da je bebama prvih dana želudac veličine trešnje otprilike, te da ima kapacitet od samo šest litara. Oko trećeg dana on postaje kapaciteta 25 mililitara, 50 mililitara nakon sedam dana, a otprilike veličine jajeta ili 130 mililitara nakon mesec dana života.
Dnevni unos mleka deteta do prvog meseca
U prvom mesecu života, prosečna novorođena beba trebalo bi da jede šest puta dnevno, pri čemu po obroku unosi između 110 i 120 mililitara mleka. Nakon mesec dana od porođaja, majka čija beba isključivo doji, proizvodi između 650 i 700 mililitara mleka dnevno.
Dnevni unos mleka kod dvomesečne bebe
U ovom periodu beba jede pet, šest puta dnevno, oko 140/150 mililitara mleka po obroku.
Dnevni unos mleka za tromesečnu bebu
Beba stara tri meseca jede pet puta dnevno, unoseći između 160 i 180 mililitara mleka po obroku. Kada prođe tri meseca od porođaja, dojilja proizvodi u proseku oko 800 mililitara mleka dnevno.
Dnevni unos mleka za bebe od četiri i pet meseci
U ovom periodu bebama se već polako uvodi i čvrsta hrana, ali i dalje je glavni izvor hrane majčino mleko ili formula. Između četvrtog i petog meseca, beba bi trebalo da unosi mleko četiri puta dnevno, između 200 i 230 mililitara po obroku.
Koliko jede šestomesečna beba
Iako većina pedijatara danas savetuje postepeno uvođenje čvrste hrane već kada beba napuni četiri ili pet meseci, neki predlažu da se sačeka do šestog meseca. U zavisnosti od toga da li beba tek počinje da jede čvrstu hranu ili joj je nešto ranije uvedena, zavisiće i količina mleka koju pije, a to je najbolje da se konsultujete sa svojim pedijatrom.