Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Vaše dete ima dve godine i još nije progovorilo? Proverite mu podjezičnu resicu

Ako vaše dete ima dve godine, a još ne progovara, ne treba da paničite. Uzrok kasnijeg progovaranja često može biti kratka podjezična resica. Prepoznajte problem i rešite ga uz savete stručnjaka.

Sluh je uredan, timpanometrija uredna, inteligencija očuvana, uspostavlja kontakt sa okolinom, razume verbalne zahteve i kada su predmeti odsutni, prati pogledom aktivnosti u okruženju, imitira vaše pokrete kao i pokrete likova iz crtanih filmova, može da se zaigra i usmeri pažnju na kocke, igračke, pokazuje prstom šta želi, posmatra tamo gde vi pokazujete/gledate, odlično objašnjava rukama i pokretima šta želi.

Ako je jezična resica kratka, neelastična, doprinosi smanjenju pokretljivosti jezika
AKO JE JEZIČNA RESICA KRATKA, NEELASTIČNA, DOPRINOSI SMANJENJU POKRETLJIVOSTI JEZIKAFOTO: PROFIMEDIA

Prema rečima stručnjaka sa portala “Trudnoća i zdravlje”, kašnjenje u govorno-jezičkom razvoju kod deteta može uzrokovati toliko toga i uzroci su različiti: organski, neurološki, psihološki…. ali je najvažnije najpre otkolniti vidljive uzroke.

Dakle, pre nego krenete da paničite zbog izostanka govora vašeg deteta, proverite pokretljivost jezika, vilice, debljinu jezika, mimike lica, gestikulaciju jer je uzrok možda očigledan i vidljiv golim okom. Obratite pažnju na resicu ispod jezika! Resica ispod jezika spaja jezik sa podom usne duplje i ukoliko je kratka, neelastična, doprinosi smanjenju pokretljivosti jezika, a samim tim jezik se ne pomera dovoljno kako bi se pripremio za govor.

Posmatrajte svoje dete i uočite da li je jezik pokretljiv ili je položen na dno usne duplje sa nemogućnošću oblizivanja, pomeranja jezika imitacijom u svim pravcima, spontano izbacivanje i pomeranje jezika kada je dete usmereno na neku aktivnost, igru.

Ukoliko ste objektivnim posmatranjem ustanovili smanjenu pokretljivost jezika ili je jezik srcolikog oblika, moguće da se radi o ankuloglosiji koju će dijagnostikovati otorinolaringolog pregledom samo na osnovu posmatranja.

Ako i posle podoja beba plače, moguće da je gladna jer jezik ne naleže na donji deo bradavice
AKO I POSLE PODOJA BEBA PLAČE, MOGUĆE DA JE GLADNA JER JEZIK NE NALEŽE NA DONJI DEO BRADAVICEFOTO: PROFIMEDIA

Kako najranije da uočimo kratku podjezičnu vezu?

Ukoliko se podoj ne realizuje prirodno i pored prisustva mleka, beba ostaje gladna i dugo plače, postoji mogućnost da jezik ne naleže na donji deo bradavice tako da će vaše dete plakati jer ostaje gladno. Kod majke može doći do mastitisa ili preranog prekidanja laktacije što nije dobro za bebu.

Kod starije dece pored teškoće u progovaranju može doći do otežanog izgovaranja pojedinih glasova i kao posedicu imamo nerazumljiv govor. Stalnim pokušajima se podjezična veza prirodno može razvući ali će deca svakako imati teškoće u artikulaciju pojedinih glasova: t, d, r, l, č, dž, š, ž…

Kako otkolniti sumnju?

Ukoliko sumnjate da vaše dete ima kratku podjezičnu vezu, najbolje se konsultovati sa otorinolaringologom koji će registrovati ankiloglosiju na osnovu pregleda. Lekar će proceniti da li neophodna hirurška intervencija, frenuloktomija. To je bezazlena intervencija koja se najčešće rešava ambulantno i uglavnom protekne bez komplikacija, nekada je potrebna lokalna anestezija.

Ukoliko sumnjate da vaše dete ima kratku podjezičnu vezu, konsultujet otorinolaringologa
UKOLIKO SUMNJATE DA VAŠE DETE IMA KRATKU PODJEZIČNU VEZU, KONSULTUJET OTORINOLARINGOLOGAFOTO: PROFIMEDIA

Dete se brzo oporavi nakon ove hiruške intervencije i već nakon nedelju dana roditelj u saradnji sa logopedom može da stimuliše pokretljivost jezika jednostavnim vežbama:

Isplaziti jezik i laganim pokretima dodirivati bradu. Vratiti jezik unutra i ponoviti pokret ka bradi-nekoliko puta uz igru, npr. želite da dohvati eurokrem kojim ste namazali bradu.

Polagano pokretanje jezika ka nosu pa natrag, isto ponoviti nekoliko puta uz govne aktivnosti.

Dodirnuti bradu a zatim nos, vrhom jezika, koliko je to moguće. Svaki sledeći put će jezik biti pokretljiviji.

Pomerati jezik levo-desno u sam ugao usne.

Vrhom jezika dodirivati gornju a zatim donju usnu.

Oblizivati se jezikom od uglova usana ka gornjoj a zatim donjoj usni-praviti pun krug sa jezikom.

Gurati jezikom u jedan, a zatim u drugi obraz dok mama pokušava da pogodi gde je dete sakrilo jezik u ustim….i druge vežbice jezikom.

Na ovaj način će jezik postati pokretljiviji i spremniji za izgovor glasova a vežbice će rezultirati takođe brže i veštije pokrete jezika pri svakodnevnom govoru.

Izvor: trudnoca i zdravlje

Tagovi:
Pročitajte još: