Grmljavine su uobičajena pojava na zemlji, a procenjuje se da udar groma pogodi negde na površini Zemlje otprilike 44 puta svake sekunde. Grmljavine su najčešće u tropskim oblastima gde je toplo i vlažno vreme, a na mestima kao što je jezero Marakaibo, smešteno u severozapadnoj Venecueli, one čine neobičan i fascinantan fenomen, tako jedinstven da je dobio naziv “Fenomen munja u Katalumbi.”
Prema podacima NASA, prosečno 28 munja u minutu udare na ovo mesto, odnosno, 1.200.000 munja godišnje, što ga čini lokacijom s najvećom koncentracijom udara munja na svetu. Ogromna električna pražnjenja toliko su jaka da se vide i na 400 kilometara daljine, tako da ovo mesto ribarima služi i kao prirodni svetionik po kom se orijentišu tokom noći. Štaviše, kada bi se nekako sav taj elektricitet mogao iskoristiti, bilo bi dovoljno energije da se osvetle sve lampe u celoj Južnoj Americi!
Uzroci ovog fenomena
Fenomen je rezultat specifičnih meteoroloških i geografskih uslova. Jezero Marakaibo je okruženo planinama koje stvaraju prirodnu barijeru za vlažan vazduh sa Kariba. Ova barijera uzrokuje stalno kretanje toplog i vlažnog vazduha prema jezeru, što dovodi do stvaranja olujnih oblaka. Kada se ovi topli oblaci s Kariba sudare sa hladnijim vazduhom iz Anda, dolazi do intenzivnog električnog pražnjenja, odnosno munja.
Najviše udara tokom septembra
Munje se dešavaju tokom cele godine, ali su najintenzivnije u kišnoj sezoni, od preko 20 bleskova u minuti. U proseku godišnje ima oko 233 udara groma po kvadratnom kilometru. Oluje su u najvećem broju tokom noćnih sati. Najveći udar gromova javlja se u proseku u septembru, a područje jezera može da doživi i do 280 udara groma na sat, što je oko 28 udara groma u minuti, u trajanju do devet sati. Ova neprestana aktivnost munja stvara spektakularne svetlosne predstave koje se mogu videti kilometrima daleko.
Značaj za nauku
Jezero Marakaibo nije samo fascinantno za turiste, već i za naučnike koji proučavaju atmosferske pojave. Fenomen munja pruža vredne podatke o formiranju oluja i električnim pražnjenjima, što može pomoći u boljem razumevanju i predikciji ovih pojava širom sveta. . Ovaj fenomen je poznat već vekovima. Lokalno stanovništvo ga naziva “vatrenom rekom” i znakom bogova. Zauzeo je čak i svoje mesto u istoriji, jer je sprečio dve noćne invazije na Venecuelu.
Jezero Marakaibo u Venecueli je prava prirodna laboratorija za proučavanje munja, sa svojom rekordnom koncentracijom svetlosnih pražnjenja. Ovaj spektakularni fenomen ne samo da doprinosi lepoti prirode, već i obogaćuje naučne spoznaje o atmosferi naše planete. Ako se ikada nađete u Venecueli, ne propustite priliku da posetite ovo jedinstveno mesto i doživite svetlosne predstave koje pružaju munje nad jezerom Marakaibo.