Istraživanja dr Ensela Kejsa presudno su uticala da se preporuči konzumacija rafinisanih biljnih ulja umesto prirodnih masti kao prevencija srčanih oboljenja. Posle 40 godina, u zaostavštini dr Kejsa pronađeni su rezultati koji govore potpuno suprotno: da rafinisana ulja povećavaju rizik od srčanih oboljenja.
Dr Ensel Kejs je bio jedan od najistaknutijih istraživača u oblasti nutricionizma sredinom 20. veka. Stekao je veliko profesionalno uvažavanje i uticaj, a njegove stavove su široko prihvatile profesionalne zdravstvene organizacije i organizacije javnog zdravlja. Istraživanja dr Kejsa stoje u osnovi svih preporuka da se u ishrani smanji količina masti. Međutim, nedavno otkriće dr Kristofera Ramsdena pokazalo je da je dr Kejs u fioci čuvao rezultate istraživanja koja se suprotstavljaju njegovim hipotezama o holesterolu i zasićenim mastima. Međutim, ta otkrića dr Kejs nikad nije objavio.
Šta pokazuju podaci koje je dr Kejs sačuvao u fioci? Pokazuju sledeće. Iako je tačno da zamena zasićenih masnoća u ishrani rafinisanim biljnim uljima smanjuje ukupni holesterol za 14 procenata, pri takvom režimu ishrane, za svakih 30 jedinica smanjenja ukupnog holesterola, šansa za smrt od srčanih oboljenja raste za 22 posto!
Zašto dr Kejs nikad nije objavio ovaj rezultat? Teško da ćemo to ipak saznati. Ipak, neki podaci kojima raspolažu istraživači koji su pratili njegov rad, govore da je dr Kejs je u velikoj meri dobijao sredstva za istraživanja od industrije šećera. Njegovo neobjavljeno istraživanje je nakon 40 godina pronašao dr Kristofer E. Ramsden, koji se specijalizovao za evaluaciju zanemarenih proučavanja koja se suprotstavljaju opšte usvojenim zdravstvenim preporukama.
Evo šta je o tome napisao časopis Scientific American:
“Ramsden iz Nacionalnog instituta za zdravlje je ‘iskopao’ podatke proučavanja starog 40 godina, koje se suprotstavlja dogmi da je konzumacija biljnih ulja umesto masti životinjskog porekla dobra za srce. To neobjavljeno proučavanje, koje predstavlja proveru te ideje, utvrdilo je upravo suprotno… Iako je to proučavanje samo jedno od mnogih u nutricionističkim raspravama, ono je strože od većine koja su se bavila tom temom. Ramsden ne tvrdi da je ono rešilo problem. Ali, kako kaže, njegovo otkriće i analiza davno zaboravljenih činjenica je pokazala da je to što one nikad nisu objavljene doprinelo da se ne utvrdi prava istina…”
Čitava priča ja zaista neverovatno komplikovana i ima mnogo aspekata, ali ono što je bitno jeste sledeće. Iako mnogi još uvek preporučuju rafinisana biljna ulja umesto prirodnih zdravih zasićenih masti (npr. puter, sir, jaja, kokosovo ulje), ta preporuka je pogrešna. Sve više savremenih istraživanja pokazuju da rafinisana biljna ulja povećavaju rizik od srčanih oboljenja. Ona su prepuna oksidisanih omega 6 masnih kiselina, a sadrže i trans masti. Menjajući odnos između vitalno važnih omega 3 i omega 6 masnih kiselina u ishrani, široka upotreba rafinisanih biljnih ulja izazvala je pravu metaboličku katastrofu. Taj problem je još pogoršan savetom da se unos zasićenih masti u ishrani smanji, a poveća unos ugljenih hidrata – što je druga pogrešna preporuka koju je kreirala i proširila zahvaljući svom uticaju industrija šećera.
Preuzeto: Zdravahrana.com