Nedavno sprovedeno istraživanje ukazuje na to da poznati program veštačke inteligencije, Chat GPT, može preciznije da proceni ljudske emocije u odnosu na same ljude. U eksperimentu, učesnici i program su dobili dvadeset hipotetičkih situacija i zamoljeni su da opišu moguće ljudske reakcije na te scenarije.
Upotrebom “Skale emocionalne svesti”, istraživači su uporedili sposobnost ovog četbota da identifikuje i konceptualizuje emocije sa ljudima. Rezultati su pokazali da je GPT ostvario bolje rezultate. Na primer, kada je postavljeno pitanje kako bi čovek reagovao na ponovni susret sa voljenom osobom nakon duže razdvojenosti, Chat GPT je dao precizniji i detaljniji odgovor.
Međutim, istraživači napominju da ovi rezultati ne ukazuju na to da veštačka inteligencija poseduje empatiju. Bolje procene su verovatno rezultat ažuriranja zasnovanih na povratnim informacijama korisnika. Mnogi već koriste AI programe za komunikaciju, tražeći emocionalnu podršku, ali svi treba da budemo svesni da mašine ne mogu osećati prave emocije kao što to mogu ljudi.
U svakom slučaju, uloga veštačke inteligencije u razumevanju ljudskih emocija postaje sve izraženija, otvarajući vrata mogućim primenama u psihoterapiji i razvoju emocionalne inteligencije kod ljudi.