Jedno novo istraživanje ukazuje da umereno vežbanje nekoliko puta nedeljno može da pomogne da održite odličnu sposobnost razmišljanja i nakon 50-te.
Više istraživanja ukazuje da redovno fizičko vežbanje smanjuje rizik od čestih savremenih bolesti. Mnogi istraživači su utvrdili da redovno fizičko vežbanje može da smanji rizik od ozbiljnih bolesti kao što su srčana oboljenja, šlog, dijabetes tip 2 i rak – čak do 50%.
Novo istraživanje, objavljeno u časopisu British Journal of Sports Medicine, usredsredilo se da utvrdi efekat vežbanja na sposobnost razmišljanja. Istraživači Univerziteta Kanbera analizirali su 39 proučavanja objavljenih do kraja 2016 kako bi utvrdili efekat fizičkog vežbanja na ukupnu sposobnost mozga, pažnju, budnost i pamćenje.
Oni su utvrdili da je kombinacija aerobnih vežbi i vežbi snage donosila najveće dobrobiti za mozak. “Aerobno vežbanje je bilo povezano sa povećanim kognitivnim sposobnostima, tok je trening snage bio značajno povezan sa poboljšanjem izvršne funkcije mozga, pamćenja i radne memorije”, prokomentarisao je vođa istraživanja Džoi Norti.
Istraživači su istakli i tai či, koji inače Britanska nacionalna zdravstvena služba aktivno preporučuje zbog sposobnosti da “smanji stres, poboljša držanje, ravnotežu, opštu pokretljivost i poveća mišićnu snagu”.
Međutim, što se tai čija tiče, Dž. Norti je ukazao da on poboljšava kognitivne sposobnosti, ali se to saznanje zasniva na samo nekoliko proučavanja, tako da treba da bude potvrđeno obimnijim kliničkim ispitivanjem. Međutim, tai či tek lagano opterećuje mišiće, srce i pluća, pa je zato dobra opcija za ljude koji nemaju snagu i pokretljivost koju su nekad imali, dodao je Norti.
(Aerobno vežbanje je ono vežbanje koje podiže puls do 70-85% maksimalnog kapaciteta i to se održi oko 20 do 60 minuta. Pod vežbama snage se obično podrazumevaju čučnjevi, sklekovi, zgibovi, vežbe sa manjim tegovima i sl. – prim. redakcije).
Preuzeto: Zdravahrana.com