Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Vežbate i hranite se pravilno, a kilogrami se samo gomilaju? Postoji sedam razloga zbog kojih do toga dolazi

Vežbanje

Opšte je poznato da je za optimalnu težinu važna odgovarajuća razmera unosa hrane i potrošnje energije, međutim, često to ne bude dovoljno, pa bez obzira na to što pazimo šta, kako i kada jedemo i uz to vežbamo, ipak dolazi do povećanja kilograma.

Postoji širok spektar razloga zbog kojih može da dođe do povećanja telesne mase, iako se pravilno hranimo i vežbamo. Zato vam izdvajamo 7 neočekivanih, koji bi mogli da budu znak da nešto ipak nije kako treba.

Depresija

Ako uzimate antidepresive oni mogu da uzrokuju nagli porast težine, a ako ih ne uzimate, a depresivni ste, postoje dokazi da osećaj depresije može da izazove porast težine.

Istraživanje iz 2010. godine za časopis “American Journal of Public Health” otkrilo je da tužne i usamljene osobe pre dobijaju kilograme od onih koji nisu u depresiji. Depresivne osobe u proseku jedu masniju i kaloričniju hranu i preskaču fizičku aktivnost. Taj pojam poznat je kao emocionalno prejedanje.

Lekovi

Različiti lekovi koje koristite mogu da uzrokuju porast težine. Kontracepcijske pilule, steroidi, beta-blokatori ili lekovi za migrenu samo su neki od lekova koji mogu da izazovu naglo debljanje. Neki od ovih lekova povećavaju apetit i deluju na usporavanje metabolizma.

Ako primetite da na vašu težinu deluje neki lek, ako je to moguće, od lekara zatražite da vam prepiše drugu vrstu leka.

Lenja creva

Ako imate problema s lenjim crevima i sporim metabolizmom to bi mogao da bude važan razlog zbog kojeg ste se naglo udebljali.

Ako nemate redovnu stolicu na to bi mogla da utiče dehidracija, smanjen udeo vlakana koje unosite ili određeni lekovi. Možete da pomognete sebi tako što ćete da pijete dovoljno vode i da unosite dovoljnu količinu vlakana, takođe pomoći će vam i svakodnevna konzumacija probiotika.

Nedostatak vitamina i minerala

Nedostatak vitamina i minerala u telu, takođe može da bude uzrok debljanja. A kako navodi Miss7zdrava, nedostatak vitamina D, magnezijuma i gvožđa može da ugrozi vaš imunitet i da utiče na nivo vaše energije, a samim time i na vaše aktivnosti.

Ako nemate energije za zdravi životni stil i vežbanje lako će da se nakupe suvišni kilogrami. Najbolje bi bilo da u analizama krvi proverite količine vitamina i minerala i prema tome prilagoditi svoju ishranu.

Nedostatak sna

Kada vam nedostaje san telo ne može da funkcioniše kako treba, pa na nedostatak sna reaguje tako što skladišti masno tkivo. Nedostatak sna telo percipira kao stres, a kada je telo u stanju stresa ceo metabolizam je poremećen. Stvara se začarani krug, nedostatak sna uzrokuje dodatni stres s kojim se mnogi bore tako što jedu više nego inače. Ako idete kasnije na spavanje, veća je mogućnost da ćete kasnije i da jedete.

Menopauza

Tokom menopauze ženama se usporava metabolizam, depresivnije su, imaju lošiji san i gladnije su. Estrogen, hormon koji inače služi za održavanje težine, nestaje pa kilogrami počinju da se skupljaju oko struka. Ako ste u menopauzi posebnu pažnju posvetite zdravoj ishrani i treningu.

Različite bolesti

Postoji velik broj bolesti koje uzrokuju naglo debljanje. Ciste na jajnicima mogu da uzrokuju da žene dobiju i do 15 kilograma u kratkom vremenskom periodu. Problemi sa jetrom, bubrezima, srcem i štitnom žlezdom takođe mogu da budu povezani sa debljanjem. Žene koje prolaze lečenja raka dojke takođe često doživljavaju promene u težini. Najbolji savet je da obavite kompletan sistematski pregled i da budete apsolutno u toku sa tim šta se dešava unutar vašeg tela, a za sve detalje je uvek najbolje rešenje da se konsultujete sa lekarom.

Tagovi:
Pročitajte još: