Vanredno stanje uvedeno je pre skoro tri nedelje, kako bi se sprečilo širenje virusa korona. S tim u vezi, sprovedene su različite mere prevencije u skladu sa preporukama i naredbama Vlade Republike Srbije.
Grad Sombor, pored svakodnevne dezinfekcije javnih i radnih površina u svim naseljenim mestima na teritoriji Grada, omogućio je i otvaranje posebnog punkta za dezinfekciju taksi vozila, pošto su nakon ukidanja gradskog i međumesnog prevoza taksisti ostali kao jedini prevoznici, uz to im obezbedivši i dodatnu dezinfekciju za svako vozilo, kako bi zaštitili i sebe i svoje putnike. Takođe, uvedena je besplatna usluga dezinfekcije svih ugostiteljskih objekata, a nakon obustave rada lokalnih pijaca, prodavcima je omogućeno da svoje proizvode prodaju putem telefona, sa mogućnošću dostave. Pored Volonterskog centra, putem kojeg volonteri svim građanima starijim od 65 godina dostavljaju sve neophodne namirnice i lekove, otvoreno je i psihološko savetovalište, kako bi građani dobili dodatnu podršku, ukoliko im je takva potrebna. Vodilo se računa i o ekonomskom aspektu, te je obustavljena naplata redovnih troškova boravka dece u vrtićima, zakupci poslovnih prostora i kioska oslobođeni su zakupnine sve do prestanka vanrednog stanja, produženo je pravo subvencionisane cene komunalnih usluga za korisnike koji su tu uslugu prethodno koristili, a za najstarije građane je obezbeđeno 11.500 paketa pomoći.
Ipak, pitali smo građane Sombora, da li smatraju da je Grad preduzeo sve potrebne mere kako bi se oni osećali dovoljno zaštićeno i sigurno.