Avanturistički doživljaj prirodnih lepota kojima smo okruženi, prenesen kroz umetnost, novi je projekat na kom rade Nikola Pršendić, akademski slikar, i Vladimir Mandić, teoretičar umetnosti. Ova dvojica Beograđana, veslajući uzvodno, proveli su 13 dana na vodi kako bi stigli do svog krajnjeg cilja, do Sombora, grada okruženog Specijalnim rezervatom prirode. Cilj ovog projekta je podizanje svesti o očuvanju životne sredine, kao i upoznavanje sa prirodnim bogatstvima našeg podneblja.
Prema rečima Nikole Pršendića, putovanje je bilo više nego uzbudljivo, a uspešno realizovan prvi deo projekta razlog je više da sa zadovoljstvom pređe u drugu fazu.
– Što je bio teži put, jedva smo čekali da vidimo Sombor. Znači, nekako smo ga doživeli sa puno emocija, i moj deo posla je da prenesem sve to kroz boje na platna. Napravio sam skice, a kad se vratim u atelje, pokušaću da to sve stavim na platno. Dolazio sam ja i ranije u Sombor, ali ovaj doživljaj sada mi je specifičan zato što smo došli rekom i kanalima, rekao je Pršendić i dodao da sa velikim nestrpljenjem očekuje povratak u prestonicu kako bi preneo svoje utiske.
Od drugog putnika, Vladimira Mandića, koji je tokom celog putovanja pisao dnevnik za potrebe tekstova u kojima će opisati doživljaje i utiske sa ovog neobičnog puta, saznali smo kako je cela avantura za njih bila više od izazova.
– Vreme kad smo krenuli nije baš bilo zahvalno, bilo je dosta vetra. Pri tom, mi nemamo mnogo iskustva, odnosno, pre ovog puta sam možda jednom seo u čamac da veslam, ali kao svaka lepa i zdrava ideja, imali smo taj neki dobar vetar u leđa u vidu ljudi na koje smo nailazili, koji su nam bili velika podrška. Činjenica je da nismo bili svesni koliko je ovo izazov, zaista, nekad i opasan i ozbiljan. Oni su nam skretali pažnju na to, ali to nas je još više hrabrilo da istrajemo i da stignemo u taj Sombor koji nam je u nekim trenucima delovao kao neka nedostižna tačka, jer kanuom se ne kreće brzo, kreće se kao pešačenjem recimo, s tim što se pešači rukama, rekao je Mandić kroz osmeh.
Avanturističko umetnički projekat Nikole Pršendića i Vladimira Mandića prepoznat je od strane KC ,,Laza Kostić’’ iz Sombora koji ga je uvrstio u plan i program rada za 2021. godinu.
– Acenat je stavljen na ekologiju, na Gornje Podunavlje, tako da ćemo kao rezultat ovog projekta imati jednu knjižicu, najverovatnije u elektronskoj formi, pošto je ipak akcenat na ekologiji.
Takođe, imaćemo izložbu u Velikoj galeriji Kulturnog centra i jedan film koji ćemo u toku te izložbe takođe prikazivati, najavila je Vesna Šašić, direktoka KC ,,Laza Kostić’’ Sombor.
Avanturistički deo projekta je završen. Osim što su se uverili u prirodne lepote koje su nam svima na dohvat ruke, ova dva Beograđana nose posebne utiske i iz našeg Ravangrada.
– Znao sam o Somboru neke stvari, a sad sam ga onako upoznao i lično. Arhitektura, ljudi, kultura na ulici pokazuju da je reč o jednom ozbiljnom centru kulture, istakao je Mandić, ne krijući zadovoljstvo što je, zajedno sa Pršendićem odabrao upravo Sombor kao krajnju destinaciju, grad u kom će provesti nekoliko dana po završetku puta i grad u kom će predstaviti krajnji rezultat projekta iduće godine.