Jedan od najmodernijih sportova današnjice je zasigurno bodibilding, a sa ovom sportskom disciplinom povezuju se brojne prednosti, počevši od povećanja mišićne mase, smanjenja procenta masti u organizmu, poboljšane fleksibilnosti, kvalitetnije proizvodnje hormona, kontrole i poboljšanja kardiovaskularnog kapaciteta i dobijanja snage. Takođe, aktivnim bodibildingom unapređuje se kontrola mišića i motorička koordinacija, a pojedinci koji upražnjavaju ovaj sport izuzetno vode računa o zdravim načinima ishrane. Sve ovo zajedno utiče na kompletno zdravlje i kvalitet života, pa je danas ova disciplina veoma popularna širom sveta. Na teritoriji kulske opštine, u Ruskom Krsturu, živi i radi jedna od svega nekoliko srpskih bodibilderki, višestruka svetska šampionka u ženskom bodibildingu, Ilona Zarubica. Ona govori o svojim sportskim počecima.
„Ja sam to volela od malena. Ja ne znam zašto, ne mogu da objasnim. Već sa 6 godina. To je negde čučalo u meni, i ta ljubav, ja kažem fanatizam, čim sam ugledala prvu teretanu, počeli su moji prvi koraci. To je bilo sa 19 godina mojih, tad nije bilo teretana kao sada, nije nigde bilo. Svi koji su počinjali su trenirali u oskudnim uslovima, u šupama i tako sam i ja počela. Osamdeset šeste godine sam bila prvak države, to mi je dalo podsticaj. Ja nisam ni želela da se takmičim, ja sam samo želela da super izgledam, da budem mišićava, to je bio moj neki san. Tad sam ja krenula, posle Državnog prvenstva 1986. godine, rodila sina 1987. i posle dve, tri godine idem na Prvenstvo Evrope, svugde sam bila druga, treća, to su bili tad moji počeci i onda sam posle osvajanja evropske titule krenula na svetska prvenstva. Posle toga, da sam bila šest puta svetski prvak u bodibildingu za žene.“
Žena besprekorne i impozantne tridesetpetogodišnje karijere, ujedno i posvećena majka, ali i uspešna slikarka amaterka, svedoči o tome da je, u vremena kada je ona počinjala da se bavi ovim sportom, bilo poprilično neuobičajeno sresti ženu u bodibildingu, a ni danas nije mnogo drugačije.
„Kad nešto toliko voliš kao ja, meni nije uopšte važno mišljenje drugih ljudi. Jer kad bi mi to toliko bilo važno, možda bih se ja spotakla na nekim mojim stepenicama, a ovako sam ja videla svoj cilj, i znate šta, jako mali broj žena se bavi bodibildingom, uglavnom bodifitnesom, fitnesom, i u celom svetu je broj takmičara u fitnesu mnogo veći nego u bodibildingu. Zbog čega? Zbog toga što je jako težak sport. Žensko telo da ima mišiće treba zaista jedna posebna priča, ogroman rad, ogromna disciplina, način života. U bodibildingu žešći rad mora biti, pet, šest do deset godina da bi izašao na binu, onako kako sada pravila traže.“
Ilona je uputila važnu poruku svim ljudima o tome da je rekreacija od suštinskog značaja za očuvanje opšteg zdravlja i kvalitetnog života.
„Ja bih preporučila svim mladima i starijima, svima, da odvoje jedan sat za sebe. Znači, ako volite sebe, jedan sat je toliko dovoljno da bi vaše zdravlje bilo bolje. Obavezna je fizička aktivnost, da bi se bolje osećali, da bi bili zdraviji. A, deci i omladini bih preporučila ako odu u teretanu biće lepši, neće biti gojazni. i videćete, nećete samo bolje izgledati, nego ćete biti bolji čovek. Nećete imati razloga za nervozu, za mržnju, što se u ova zla vremena sve više i više sreće u našim životima, nažalost.“
Pandemija koronavirusa je imala uticaj i na ovu vrsnu sportistkinju, ali ona je i u tim uslovima pronašla pozitivne strane.
„Ja nisam prekidala sa treningom zato što imam svoju teretanu, na moju veliku sreću, na moju veliku sreću. Znate da su teretane bile isto zatvorene, i onda su se ljudi snalazili ili ne snalazili, kako im je već situacija dozvoljavala, ali ja sam trenirala sama u teretani. Imam svoju slobodu, tako da sam trenirala čak više nego van pandemije. Od dosade, od zatvorenosti, od nekog skučavanja našeg kretanja, ja sam trenirala po četiri, pet sati. Ispunjavala svoj dan.“
Na pitanje da li će se i kada penzionisati, Ilona Zarubica navodi da će u tom procesu slušati svoje telo i da će bodibilding upražnjavati sve dok joj priroda i zdravlje to budu omogućavali. Iduće godine, u planu joj je pohod na sedmu svetsku titulu, a da se ostvarila na planetarnom nivou, potvrđuje i to da se njeno ime našlo u velikoj ilustrovanoj enciklopediji, među najvećim svetskim sportskim imenima, kao najuspešnija bodibilderka svih vremena. Priču o svom zanimljivom životnom putu, zatvorila je sledećim rečima.
„Bodibilding je zaista moj život, zato što ja sam sve podredila njemu, i jedino mogu da kažem da sam nekako možda paralelno htela biti dobra majka i super takmičarka. Jer, ja imam troje dece, nije to jedno. Pa smo učili, ja trenirala u teretani, oni pored mene stajali, ponavljali pesmice napamet, i svašta smo radili, ali smo uspeli. Eto, oni su bili super đaci, a majka bila svetski prvak, znači može se sve. Fanatizam je fanatizam. A ko razume tu reč, znači, uspeh je zagarantovan, sto posto. Možeš imati decu, crtati slike, ali ćeš biti prvak sveta, ako to zaista želiš.“
*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE KULA.